Home » Haberler » Dolkun İsa: “Çin, nüfuzunu Uygur öğrencilere karşı kullanıyor”

Dolkun İsa: “Çin, nüfuzunu Uygur öğrencilere karşı kullanıyor”

Dünya Uygur Kongresi Genel Sekreteri Dolkun İsa, Cenevre’deki Birlemiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nde açıklamalarda bulundu.

Dünya Uygur Kongresi Genel Sekreteri Dolkun İsa, Cenevre’deki Birlemiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nde açıklamalarda bulundu. Dolkun İsa, toplantıda Çin’in diğer ülkelerde ticari ilişkilere dayalı nüfuzunu kullanarak Uygur öğrencilere baskı uyguladığını belirtti.

Dolkun İsa konuyla ilgili olarak: “Son zamanlarda Çin’in Uygur öğrenciler karşısındaki baskısını görüyoruz. 200’den fazla Uygur öğrenci Mısır’da tutuklu. Mısır ve Çin hükümetlerinin ortak tutuklamaları sonrasında 400 ile 500 arasında Uygur öğrenci ise Mısır’dan Türkiye’ye kaçtı. Üç gün önce ise 12 öğrenci Mısır’da salıverildi.” açıkamalarında bulundu.

Toplantı da ayrıca Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Organizasyonu ve Tibet Adalet Merkezi adlı kuruluşlar da yer aldı. Dolkun İsa, “Uygurlar, Tibetliler ve Çin’de insan hakları için konuşan kim varsa dış ülkeler tarafından ekonomik kazançlar adına göz ardı ediliyor” dedi.

Dolkun İsa, inanç özgürlüğüne dikkat çekerek “Uygurların tesettürlü giyinmesi ve Kur’an okuması yasaklanıyor. Çin’in işgalci politikası inanç özgürlüğünü yok sayıyor” dedi.

QHA

About admin