Home » Haberler » Doğu Türkistan’da Kur’an, seccade ve her türlü dini kitaplara el konuldu

Doğu Türkistan’da Kur’an, seccade ve her türlü dini kitaplara el konuldu

Doğu Türkistan’ın Korla şehrinde, Çin’in güvenlik güçleri tarafından, Kur’an, seccade ve her türlü dini kitap veya eşyaya el konulduğu öğrenildi.

Doğu Türkistan’ın Korla şehrinde, Çin’in güvenlik güçleri tarafından, Kur’an, seccade ve her türlü dini kitap veya eşyaya el konulduğu öğrenildi. Korla şehir sakinlerinin sosyal medyada yaptıkları paylaşımlardan öğrenilen bilgilere göre 25 Eylül’de gerçekleştirilen “kendi kendini itiraf toplantılarında” Kur’an ve namazda kullanılan eşyaların toplanması talimatı verildiği öğrenildi.

Özgür Asya Radyosu’nun (RFA) aktardığı bilgilere göre Korla şehrinin Saybağ ilçesinde “itiraf” toplantılarının 2016 sonundan itibaren sıklıkla yapıldığı öğrenildi. Ocak 2017’den beri sadece Saybağ ilçesinde yaklaşık 6,000 seccadeye el konulduğu belirtildi.

Çinli yetkililerin iddiasına göre Kur’an, seccade ve diğer dini öğeler sadece incelenmek üzere toplatılıyor. Yetkililer dini komite tarafından incelenecek öğeler eğer radikal unsurlar barındırmıyorsa sahiplerine geri verilecek iddasında bulundu. Ancak bu incelemede neyin radikal olup olmadığı nasıl belirlenecek sorusu yanıt bulamadı.

Bu uygulamalar Dünya Uygur Kongresi’ne göre geçtiğimiz Eylül ayından beri Kaşgar ve Hoten şehirlerinde de gözlemlendi. Ayrıca bölgede, bu uygulamaya riayet etmeyenlerin sert cezalara çarptırılacağı mahalle komiteleri ve camiler tarafından sürekli belirtiliyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında ise Çin hükümeti Doğu Türkistan’da 2012 öncesinde basılmış tüm Kur’anların toplatılması emrini vermişti. Çin’in dini özgürlüklere uyguladığı baskının insanları radikalleşmeye ittiği belirtiliyor.

About admin