Home » Haberler » Doğu Türkistanda seccadeleri toplamaya başladılar!

Doğu Türkistanda seccadeleri toplamaya başladılar!

Çin işgal altında tutuğu Doğu Türkistan’da üzerinde resim bulunan seccadeleri toplamaya başladı

Çin, işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan’da Müslüman Uygurların dini ibadetlerini yasaklama, evlerinde bulunan Kur’ani Kerim, dini kitaplar, Seccadeler ve dini içerikli yazı ve resim bulunan ve evlerde duvara asılan levhaların toplatılması uygulamalarıni ülke genelinde sürdürdüğü açıklandı.

Özgür Asya radyosuna konuşan Korla Şehri Karayulgun kenti Çin Komünist Partisi (ÇKP) Yerel Sekreterinin kendisine bağlı kentte yaşayan Uygurların evlerinde bulunan  Kuranı kerim, ve seccadelerin topladıklarını itiraf etti.

Kendisine bağlı Karayulgun kentinde dini motif, desen ve resim bulunan 250 Seccadenin toplatıldığını ancak, sıdam olarak tabir edilen düz ve üzerinde hiçbir işaret bulunmayan seccadalere ise el konulmadığı de ifade etti.

Geçtiğimiz hafta içerisinde sosyal medya’da paylaşılan bir ses kaydında Korla Kangdu mahallesinde tertip edilen “Kendini ihbar ve İfşa etme “Toplantısına ait sesli duyurada mahalle sakinlerinin evlerinde bulunan Kur’ani kerim,dini kitaplar, Seccade, ayet,dini içerikli resim ve benzeri dini içeriği  açık ve net olarak tanımlanan ibadete ve islam dirire ait  eşyaların toplanıya gelirlerken yanlarında getirmeleri ve Cami İdare heyetine teslim etmeleri istenmiş ve bu eşyaları kendilerinin teslim alma yetkilerinin bulunmadığı bildirilmişti. 

SECCADELER ÇİN DEVLETİ İÇİN TEHDİT 

Özgür Asya Radyosuna konuşanKorla ili, Karayulgun ilçesi Ara Buğra kenti ÇKP.yerel sekreterinin analattıkları şöyle;

“Aile büyüklerinden intikal eden, motifsiz ve sade Seccadeleri bıraktık. Mihrap,Mescit,Kabe ile diğer kutsal dini mekanların resmi olan “Dini İçeriği barız olan Seccadelere”  el koyarak müsadere ettik. Ancak,bölgemiz genelinde mevcut siyasi duyarlılık ve  gerginliklerden etkilenmemek  ve kendi huzur ve geleceğini emniyete almak isteyen halk evlerinde bulunan motfisiz ve düz seccadeleri de bize kendiliğinden teslim ettiler. Bu sebeple Seccadeler Çin’in ebedi emniyeti ile istikrarının korunması için büyük engeldir  ve  devletimizin güvenliğini ciddi şekilde tehdit eder. 

RESİMLİ SECCADE BULUNAN EVLER

Özgür Asya radyosuna açıklamalarda bulunan Ara Buğra kenti ÇKP.yerel Sekreteri kendisinin inanmış ve aktif bir Çin Komünist Partisi üyesi olduğunu belirtti ve eğer  bu seccade ve ibadete ait malzemeler toplatılmadığı takdirde bunların Toplumun istikrar ve emniyeti ile Çin devletinin güvenliğini ciddi şekilde tehdit edeceğini belirterek  açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Kabe,Cami ve kutsal mekanların resmedildiği Seccadeler bulunan evlerin temiz olması gerekir.

Temizlik yönünden o evde bir duyarlılık oluşur. Ardından ise,Kabe ,ve diğer kutsal mekanların resimlerine saygı gösterilir. Bunun sonucunda ise bu Seccadenin bulunduğu evde dini mekanların resimlerine saygıdan dolayı keyif -sefa olmaz. Yanı evde içki içilemez ve eğlenceler tertip edilemez. Komşuları ile bu konularda ilişkiler azalır ve giderek zayıflar bu da toplumun huzurunun bozulmasına etki eder.Bu yalnızlaşma kişiyi ve aile bireylerini radikal içerikli  ve dini  ses ve görüntülüleri seyretmelerine yol açar. 

Aile bireyleri böylece radikalleşir ve toplumun ve devletimizin huzur ve güvenliğini tehdit eder hale gelir. Seccade bulunan evlerde bütün bunlara tevessül edilmez. Bu sebeple Seccadeler Çin’in ebedi emniyeti ile istikrarının korunması için büyük engel teşkil eder ve devletimizin güvenliğini ciddi şekilde tehdit eder. Tehdit ve tehlike olarak algılanan nesnelerin  azı çoğu veya büyüğü ve küçüğü olmaz,tehdit ve tehlike her zaman dikkate ve kale alınmalıdır. Bu nedenle biz hiçbir tehlike ve tehdit  oluşturabilecek hiç bir eşyaya küçük veya önemsiz gözü ile bakamayız. Seccadelerin toplanmasındaki esas sebep yukarıda saydığım sebeplerdir.”şeklinde konuştu.

kaynak: Yeniakit

About admin