Home » Haberler » 1. Türk Tarihi Sempozyumu başladı

1. Türk Tarihi Sempozyumu başladı

Türklerde Devlet konulu sempozyumla eş zamanlı olarak Osmanlı Fermanlar ve Beratlar sergisi de açıldı.

“Türklerde Devlet” konulu “1. Türk Tarihi Sempozyumu” Afyonkarahisar’da Korel Otel’de başladı.

“Devletin Teorik Altyapısı” konulu ilk oturumla başlayan sempozyum bugün “Türk Devlet Geleneği” başlığıyla düzenlenecek iki oturum ile gerçekleştirildi. “Çağdaş Türk Dünyası”, “Ey Oğul”, “Tac-u Taht”, “Kapanış ve Değerlendirme” başlıklarıyla sempozyumda toplam yedi oturum yapılacak.

Sempozyuma, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özdemir Şan, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Mustafa Solak, İl Emniyet Müdürü Fahrettin Şen ve davetliler katıldı.

Sempozyumda açılış oturumunun ardından, “Osmanlı Fermanlar ve Beratlar” sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,, “1. Türk Tarihi Sempozyumu”nda yaptığı açılış konuşmasında, hükümet olarak tarihi eserleri ihya ettiklerini bildirdi ve  Afyonkarahisar’ın, Cumhuriyetin kurulduğu, şehit kanlarıyla yoğrulmuş topraklar olduğunu vurguladı.

bu sempozyuma, Hacettepe Üniversitesi Tarih bölümü öğretmen üyesi Doç.Dr. Erkin Ekrem de katıldı ve Çinin özerklik yasasındakı haklar konusunda sunum yaptı.  Doğu Türkistan Uygur özerk bölgenin yasal haklarını değindi.

About admin