Home » Haberler » Uygur Türkleri kurultayı Münih’te yapıldı

Uygur Türkleri kurultayı Münih’te yapıldı

Uygur Türkleri kurultayı Münih’te yapıldı

MÜNİH – Dünya Uygur Türkleri Kurultayı Başkanlığına Dolkun İsa seçildi. Uygur Türklerinin Münih’teki 6. Olağanüstü Kurultayı delegelerin geniş katılımı ve kardeş Türk STK’ların katılımı ile gerçekleşti. Kurultayın 2. gün toplantısına Türk Federasyon Başkanı Şentürk Doğruyol ve Münih Türk Ocağı Başkanı Engin Uyguntürk de katıldılar. Dünya Uygur Kongresi’nin 3 gün süren 6. Olağanüstü Kurultayı yoğun program ile gerçekleşti. 19 ülkeden 120 delegenin katılımı ile gerçekleştirilen kurultay Schwanthalerstr. 38 numarada bulunan Cristal Hotel konferans salonunda gerçekleştirildi. Türk Federasyon Başkanı Şentürk Doğruyol da kurultayın 2. gününe katıldı. Kendisini karşılayan heyet ile hotel lobisinde sohbet etti. Doğru yol, “Tarihteki ilk Türk devleti Uygur Türk devletidir. Uygurlar Müslüman oldukları için değil fakat Türk oldukları için zulme uğruyorlar. Uygur Türkleri kendi öz topraklarında zulüm altındalar. İstiklallerine kavuşmaları haklarıdır. Dünya kamuoyunda başarılı olmak için bu toplantıların devamlı hale getirilmesi gerekiyor. Çin küresel ekonomiye entegre olmaya başladı. Bu da içerideki problemleri dışarıdan bilinir hale getirdi. Çin kendini ne kadar zaman daha dış dünyadan ayrı tutabilecek. Uygur Türkleri eninde sonunda hak ettikleri bağımsızlığına kavuşacaklardır” dedi.

Genç ve dinamik bir yönetim oluştu

Türkiye ve POST BAYERN Gazetelerine özel açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Erkin Emet şu görüşleri aktardı: “Çin’in yeni seçilen diktatör başkanı Şi Jumping ile Doğu Türkistan’da 25 milyon nüfusa sahip Türk soylu vatandaşlarımıza baskılar artmıştır. Din, dil ve kültürümüzü yok etmek için ve soydaşlarımızı Çinlileştirmek için baskılar doruk noktasına ulaşmış durumdadır. Bütün bunlar için Olağanüstü Kurultayı düzenleyerek amacımız genç ve dinamik bir yönetim oluşturmaktır. Böylece Doğu Türkistan Türklüğünün büyük dava yol haritası belirlenecektir. Yeni yönetime seçilen değerli arkadaşım İsa Dolkun beye ve yeni yönetime bu kutsal davada başarılar dilerim” dedi.

Yeni Başkan İsa Dolkun, Daimi Ulu Lider Rabia Kader

Dünya Uygur Kurultayı’nın 6. Olağanüstü Kurultayı’nın 2. günündeki seçimde Dolkun İsa Reis, Ömer Kanat Yürütme Kurulu Başkanlığına, Doç. Dr. Erkin Ekrem ile Ferhat Mehmet Reis Yardımcılığına, Ablekim İdris Baş Teftişliğe seçildi. Erkin Emet ise Sekreterliğe seçildiler. Kongreye katılamayan ve çok uzun yıllar Uygur Türklerinin liderliğini yapan Rabia Kader ise bu kurultayda alınan bir karar ile Uygur Türklerinin daimi Ulu Lideri ilan edildi.

Yüksel Üret – MÜNİH

About admin