Home » Haberler » Allah’a inananlar Çin Komünist Partisi’ne üye olamıyor

Allah’a inananlar Çin Komünist Partisi’ne üye olamıyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nde iktidardaki Çin Komünist Partisi üyelerine “din uyarısı” yapıldı.

.. Global Times’ta yer alan bir habere göre, Çin’in din işlerine bakan kurumunun başında bulunan Wang Zuoan, ÇKP Merkez Komitesi organı Qiushi Journal’da kaleme aldığı bir makalede, parti üyelerini dini inanç konusunda uyararak, “Parti üyelerinin dini inancı olmamalı, bu bütün üyeler için kırmızı çizgidir. Partililer sıkı birer Marksist ateist olmalılar” ifadelerini kullandı.

“Parti kurallarına uymalı ve partinin inancına sadık kalmalılar. Partililerin dinde herhangi bir değer ya da inanç aramaya izinleri yoktur” diyen Wang, herhangi bir dini inancı olan yetkililerin, inanmayı bırakmak için ikna edilmelerini, direnenlerin ise parti tarafından cezalandırılması gerektiğini yazdı.

Ayrıca, parti üyelerinin “ekonomiyi geliştirme” veya “kültürün çeşitlendirilmesi” adına dini konulara destek vermeleri veya dini içerikli etkinliklere katılmaları da yasaklandı.

“PARTİNİN DEĞERLERİ BİR KERE ZARAR GÖRDÜĞÜNDE…”

“Çin Halkının Siyasi Danışma Konferansı Etnik ve Dini Komitesi Başkanı” Zhu Weiqun da Global Times’a verdiği bir demeçte bu kararı desteklediğini açıkladı.

Zhu, “Partinin değerleri bir kere zarar gördüğünde, parti birliği ve partinin dinleri düzenleyen temel politikası sabote edilmiş olacaktır” dedi.

Böyle bir parti ile ortak strateji ve işbirliği yapmaya Çalışan partilere yazıklar olsun.

 

About admin