Home » Haberler » Doğu Türkistan’da Esselamu Aleykum Demek Yasaklandı

Doğu Türkistan’da Esselamu Aleykum Demek Yasaklandı

Çinlilere göre Assalam alaykum demek de radikalizm olarak sayıldı.

Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslümanlara yönelik baskı politikalarına bir yenisi daha eklendi. Doğu Türkistanlı Müslümanların kendi aralarında ‘Esselamu Aleykum’ diyerek selamlaşması yasaklandı.

Pekin Yönetimi, Doğu Türkistanlı Müslümanlara yönelik uygulanan akıl almaz kararlarını ‘Çinlileştirme’ olarak tanımlıyor.

Ramazan ayında zorla içki içtirilen Doğu Türkistanlılar, Çinli güvenlik güçlerinin baskısıyla şarkı söyleyip dans etmeye zorlanıyor.

Çinli bir yetkili, aralarında çocukların da bulunduğu Doğu Türkistanlı Müslümanlara ‘Esselamu Aleykum’ demenin yasak olduğunu anlatırken görüntülendi.

Daha Önce Çin işgal yönetimi Tüm Doğu Türkistan’daki TV, radyo kanallarında, sanat gecelikleri, toplantı, konferans ve her hangi bir resmi toplantılarda “ Selamün aleyküm” kelimesini kullanmaya yasak getirmişti. “Selamünaleyküm” kelimesi dini içerikli Arapça kelime olmakla beraber, ayrımcılığı, İslami radikalizmi çağrıştırdığı gerekçe gösterildi.

Sözde Uygur özerk bölgesi Komünist parti pilot büro üyesi ve parti propaganda bölüm başkanı Li şö jun imzası ile yayınlanan bir genelgede,Tüm Doğu Türkistan’daki TV,radyo kanallarında,sanat gecelikleri, toplantı,konferans ve her hangi bir resmi toplantılarda “ Selamünaleyküm” kelimesini kullanmaya yasak getirildi. “Selamünaleyküm” kelimesi dini içerikli Arapça kelime olmakla beraber, ayrımcılığı,İslami radikalizmi çağrıştırdığı gerekçe gösterildi.

 

Yaşlı Müslüman Kadın, Milli Marş Söylettirilerek ‘Çinlileştirildi’

DOAM adlı insan hakları kuruluşu tarafından geçtiğimiz haftalarda yayınlanan bir videoda yaşlı bir Kazak kadının Çinli yetkililerin baskısı sonucunda Çin milli marşını söylediği görülmüştü.

Videoda ayrıca ‘Çinlileştirilmek’ için sırada bekleyen diğer yaşlı Kazak Müslüman erkek ve kadınların alkışla ritim tutturulduğunu gösteren kareler var.

Çin, özellikle Türkistanlı Müslümanlara yönelik baskı politikalarıyla biliniyor. Müslümanlarca kutsal kabul edilen Ramazan ayında içki içmeye zorlanan Türkistanlılar, Muhammed, Usame ve Hamza gibi isimleri de çocuklarına veremiyorlar.

1949 yılında Çin tarafından işgal edilen Doğu Türkistan’da 25 milyon Müslüman Uygur yaşıyor. Kaynaklar işgalden bu yana yaşanan baskı veya yoksulluğa dayalı sistematik Çin politikası nedeniyle 10 milyon Müslüman Uygur’un hayatını kaybettiğini söylüyor.

Çin Hükumetinin Müslüman kadınlara tesettürü yasaklamasının ardından şapka giymeye başlayan Doğu Türkistanlılara uygulanan yeni yaptırımlar arasında şapka yasağı da var.

Erkeklerin sakal bırakması ve gençlerin oruç tutmasının yasak olduğu Doğu Türkistan’da Hacca gitmek de Çin Yönetiminin yasaklar listesi arasında yer alıyor.

 

 

About admin