Home » Haberler » Uygurlar Çin Baskılarına karşı büyük protesto yaptı

Uygurlar Çin Baskılarına karşı büyük protesto yaptı

Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı’nin girişimi ve organizesi ile Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaklaşık 2 bin Uygur Türkü, Pekin yönetiminin Uygurlara yönelik baskı, zulüm, asimilasyon, insanlık dışı cinayet ve soykırım uygulamalarını binlerce kjşinin katılımı ile yaptıkları dev mitingle protesto etti.

Dünya Uygur Kongresinin çağrısı üzerine çeşitli ülkelerden çok sayıda gösterici Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu yakınlarında buluştu. Gösteride, Dünya Uygur Kongresi Onursal Başkanı Rabia Kadir ve Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa da yer aldı. Çin’in Uygurlara yönelik uyguladığı baskıcı politikaları protesto eden 2 bin kişilik grup, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu karşısındaki Schuman Meydanı’na yürüdü.

Rabia Kadir, Uygurların yargısız ve keyfi olarak tutuklulandığını ifade etti: “Çin’de yaklaşık 1 milyon Uygur Türkü kamplara atıldı ve bunu dünyaya duyurmak için Avrupa Birliği kurumları önünde toplandık. Tutuklu bulunan insanların bırakılması için Avrupa Parlamentosu’ndan yardım talep ediyoruz.”

Avrupa kurumlarından yardım talep eden Rabia Kadir anneleri babaları kamplara atılan on binlerce çocuk olduğunu ifade etti. İleri yaştaki Uygurların dahi kamplara atıldığını belirten Rabia Kadir şu anda beş çocuğu ve 11 torunu ile toplam 37 akrabasının Çin’in kamplarında bulunduğunu söyledi.

Daha sonra yapılan çeşitli konuşmalarda, Çin’in yıllardır sistematik şekilde Uygurları kimliğinden soyutlama politikası uyguladığı anlatıldı ve Türkiye’den daha fazla destek beklentisi dile getirildi.

“Uygurlardan DNA toplanmasını durdurun”, “1 Milyon Uygur keyfi biçimde tutuklu”, “Uygur soykırımını durdurun”, “Uygurları kurtarın” gibi çeşitli afişler ve pankartlar açılan protesto 3 saat sürüdü.

Protestocuların dağıttığı bildiride, Çin’de sebepsiz biçimde tutuklanan Uygurların serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

Uygurların kültürüne, dinine, diline ve kimliklerine saygı gösterilmesi istenen bildiride, Çin’deki yeniden eğitim kamplarında 1 milyon Uygur’un tutulduğu ve AB’nin bölgeye inceleme yapmak üzere özel heyet göndermesi talep edildi.

Protestoculardan Tahsin Tek, “Bugün buraya, esaret altında tutulan Türkistan’ın mazlum halkına, Çin’de yapılan zulümleri protesto etmek için geldik.” dedi.

Belçika Türk Derneği De Eyleme Katılarak Destek Verdi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de, Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamaları, Belçika Uygurlar Derneği ve Türk sivil toplum kuruluşları ile birlikte protesto edildi.

Belçika Uygurlar Derneği ve Belçika Türk sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek Çin’in Uygur Türklerine karşın yaptığı zorunlu uygulamalar protesto edilerek, yapılan baskılar kınandı.

Başkent Brüksel’in merkez tren istasyonu meydanında Belçika Uygurlar Derneği tarafından organize edilen protesto gösterisinde konuşan, Belçika Uygurlar Derneği Başkanı Abdymutalıp Imerov” Çin hükümetinin, Müslümanların oruç tutmasını ve namaz kılmasını yasaklamak i Çin baskıcı politikalar yürüttüğünü ifade etti.

uyghurnet.org

 

 

About admin