Home » Haberler » Kazak Türklerine de Çin baskı ve zulmünün zirveye ulaştığı açıklandı

Kazak Türklerine de Çin baskı ve zulmünün zirveye ulaştığı açıklandı

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’in Altay bölgesinde yaşayan Kazak Türklerine de Çin baskı ve zulmünün zirveye ulaştığı açıklandı.

Kazak Haber sitesinde yer alan bilgilere göre Doğu Türkistan’danKazakistan’a göç ederek yerleşen ve daha sonra Kazak Vatandaşlığına geçen Altaylı Kazak Türklerinden Turizmci Ömürbek Bekali Expo-Astana için Kazakistan’i ziyaret etmek isteyen turist kafilelerini organize etmek üzere gittiği Doğu Türkistan’da sebepsiz olarak tutuklandığı bildirildi. Ömürbek Bekali Doğu Türkistan’in Altay bölgesin’de yaşayan annesini ziyarete gittiğinde Çin işgal polislerince hiç bir gerekçe gösterilmeden tutuklandı. Daha sonra kendisinin Karamay Hapishanesine nakledildiği ve burada Çinlilerce 8 ay süre ile baskı ve işkence yapıldığı bildirildi. Kazakistan Vatandaşı Bekali’nin Çin’in baskı ve ağır işkenceleri sonucu sağlığının ciddi şekilde bozulduğu ve 40 kg kaybettiği ve anormal bir şekilde zayıfladığı de açıklandı.

Kazakistan Diş İşleri Bakanlığı Ömürbek Bekali İçin Devreye Girdi

Kazakistan’da yaşayan ailesinin durumu Kazak yönetimine bildirmesi üzerine Kazakistan dışişleri bakanlı derhal harekete geçti. Çin yönetimi ile yapılan görüşmeler sonucu hamsız ve hukuksuz olarak tutuklanan ve 8 ay süre ile kendisine baskı ve envaiçeşit Çin işkencesi uygulanan Ömürhan Bekali baskı,zulüm ve işkenceden kurtarılarak Kazakistan’a dönmesi sağlandı. Ailesi ve çocuklarına kavuşan Ömürhan Bekali ile çocukları arasında duygusal anlar yaşandı. Bekali’nin Kazakistan’da bulunan 2 çocuğu babasının Çinliler tarafından tutuklanmasından çok büyük endişe duyduklarını ve çok korktuklarını söylediler ve ve babalarını bir daha Doğu Türkistan’a göndermeyeceklerini söylerken ağlıyorlardı.

Doğu Türkistan’daki Kazak Türklerinin Hakları İçin Atayurt Derneği Kuruldu.

Çin işgalı altındaki DOğu Türkistan’ın Cungarya bölgesin’de yaşayan Kazak Türklerinin temel hak ve hukuklarının savunulması ve korunması amacı Astana’da Atayurt adında bir Dernek kurulduğu açıklandı. Kurulan Atayurt Derneği Başkanı Kıdırali Orazoğlu yaptığı açıklamada şunları söylediği bildirildi ; ” Çin işgalı altındaki Ana yurdumuz Doğu Türkistan’da baskı ve zulüm altında yaşayan Müslüman Kazakların hak ve hukukunu korumak üzere Atayurt Adı ile bir Dernek Kurmuş bulunuyoruz. Öncelikli görevimiz Doğu Türkistan’da bulunan yakınlarını ziyaret veya ticaret yapmak amacı ile giden Kardeşlerimizin hak ve hukuklarını korumaktır. Şimdiye kadar bizim tesbitilerimize göre çeşitli amaçlarla Doğu Türkistan’a giden ve Çin yönetimi tarafından tutuklanarak hapislere atılan Kazakların sayısının 220 kişidir. Çin yönetimi tarafından hapsedilen,ve mağdur duruma düşürülen Kazak Türkü Kardeşlerimizin durumuna Kazakistan yönetimine bildiriyoruz. Bu Kardeşlerimizin hapisten ve mağduriyetten kurtarılması için devlet yetkililerimize müracaat ediyoruz. Kazakistan devletimizin resmi girişimleri sonucunda bu Kardeşlerimizi kurtaramaya ve Kazakistan’a geri dönmelerini sağlıyoruz. Dernek olarak ilk girişimimiz Çin tarafından hapsedilen Kazakistanvatandaşı Ömürbek Bekali’yi Çin zindanlarından kurtarılmasını sağlayaarak ailesine kavuşturmak olmuştur. Bunun için ayrıca Kazakistan devletimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir Kazak Türkü Daha Doğu Türkistan’da Kayıp !

Diğer taraftan ise, Doğu Türkistanlı bir Kazak Türkü olan Anargül Seyitahmet adındaki Kazakistan uyruklu bir Kazak Türkü eşinin özel işlerini halletmek için Doğu Türkistana gittiğini ve şimdiye kadar geri ödnmediğini belirterek Atayurt Derneği’ne müracaat ettiği bildirildi. Anargül Seyitahmet Hanım, haber alamadığı eşi için Kazakistan yönetimi nezdinde girişimlerde bulunması ve Kocasının bir an önce bulunarak Kazakistan’a geri dönmesinin sağlanması için yardımcı olmalarını istediği de belirtildi.Anargül Hanım uzun süredir haber alamadığı kocasının hayatından endişe ettiklerini ve bir yaşındaki çocuğu ile zor günler yaşadığı belirtti.Kazakistan Tv.larına kocası ile ilgili açıklamalar yaparken Anargül Hanım kucağında bir yaşındaki bebeği ile birlikte göz yaşlarını tutamadığı ekranlara yansıyordu.

About admin