Home » Haberler » Urumçi katliamı unutulmadı: “Fransa sen de ortak olma”

Urumçi katliamı unutulmadı: “Fransa sen de ortak olma”

Temmuz 2009’da Umruçi’de katledilenler bu yıl da unutulmadı. Bir grup Uygur Türkü Paris’teki Çin konsolosluğu önünde protesto düzenledi.

Çin‘in işgali altında bulunan ve Pekin yönetiminin “yeni toprak” diye adlandırdığı Doğu Türkistan‘ın özerk bölgesi olan Sincan’ın (Xīnjiāng) başkenti Urumçi’de 2009 yılında gösterilere sert müdahale sonrası çıkan Uygur başkaldırısı kanlı bir şekilde bastırılmıştı.

Urumçi ‘de Uygur Türklerine yönelik yapılan saldırılarda resmî kayıtlara göre 197, gayri resmî kayıtlara göre ise bine yakın Uygur Türk’ü katledildi. 5-6 Temmuz tarihinden sonra 30 bin kişi gözaltına alındı ve bunların 18 bini öldürüldü. Geri kalan 12 bin kişi ise hâlen kayıp. Çin hükümeti söz konusu kişilerin nerede olduğuna dair herhangi bir bilgisi olmadığını söylüyor. Ayrıca 5 Temmuz 2009 tarihinde Çin, dünya basınında konuyla ilgili bilgi yer almaması için basına yasak getirdi. Öldürülen Çinli sayısı ise 200’e yakın.

Paris Çin konsolosluğu karşısında protesto

Her yıl 5 Temmuz’da Çin Konsolosluğu önünde düzenlenen protestolar, katliamın 9. Yılında da unutulmadı. Uygur Türkleri, Paris Çin konsolosluğu önünde Çin’in baskıcı yönetimi ve zulmü protesto etti.

Fransız polisi gösteri yapılmasına izin verirken göstericilerin konsolosluk binasına yaklaşmasını engelledi. Göstericiler ise konsolosluk binasına yakın ünlü bir prodüksiyon şirketinin binası önünde toplanarak “Çin faşizmine ve Uygur Türklerine uygulanan insanlık dışı baskılara Fransa sen de ortak olma” sloganı attı. Yaptıkları basın açıklamasında “Öz vatanımızda Çin devleti tarafından baskı görüyoruz” diyen göstericiler, basın mensuplarına Fransa hükumetinden, Fransa Ulusal Meclisi önünde gösteri yapma izni istediklerini ancak taleplerine cevap alamadıklarını açıkladı.

© DiasporaHaber

About admin