Home » Haberler » “Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası”

“Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu:- “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve onun seçilmiş ilk başkanı olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, dünya mazlumlarının ve mağdurlarının hem hamisi hem ümididir”-

 Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve onun seçilmiş ilk başkanı olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, dünya mazlumlarının ve mağdurlarının hem hamisi hem ümididir.” dedi.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği tarafından Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde “Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası” düzenlendi.

Etkinlikte, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Doğu Türkistan Milli Marşı ve İstiklal Marşı okundu.

Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Köroğlu, Türkiye dahil dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan Doğu Türkistanlıların üzülmemelerini ve ümitlerini kaybetmemelerini söyledi.

Köroğlu, “Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve onun seçilmiş ilk başkanı olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, dünya mazlumlarının ve mağdurlarının hem hamisi hem ümididir. Filistin’de, Arakan’da, Suriye’de, Libya’da, Yemen’de, Irak’ta, Doğu Türkistan’da, Bosna’da bugüne kadar yapılan zalimliklerin ve zulmün karşısında tek bir şiarla durmuştur, bunu her platformda da ifade etmiştir, o şiarımız da şudur, ‘Bu mağdur ve mazlum halklara, bütün dünya sırtını dönse, biz kucağımızı açacağız, bütün dünya sussa biz susmamaktan vazgeçmeyeceğiz.’ Bunun böyle bilinmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan, 10 yıldır Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması etkinliği düzenlediklerini hatırlattı.

Oğuzhan, Doğu Türkistan halkının şu an tarihin en sıkıntılı günlerini yaşadığını dile getirerek, kendilerine uygulanan zulmün, Uygur kimliğinin çok kısa bir zamanda yok olmasının işareti olarak görüldüğünü anlattı.

Çinli-Uygur ikiz aile genelgesini eleştiren Oğuzhan, “Çinli-Uygur kardeşliğini pekiştirelim, bölücülüğe karşı akrabalık tesis edelim, sloganlarıyla başlatılan gayriahlaki, gayriinsani, gayrihukuki bu uygulamalarla Doğu Türkistan Müslümanlarının yüreği paramparça edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Hidayet Oğuzhan, etkinliklerine iştirakinden dolayı Ahmet Selim Köroğlu’na plaket sundu.

About admin