Home » Haberler » Uygur Türkü Tayland hapishanede hayatını kaybetti

Uygur Türkü Tayland hapishanede hayatını kaybetti

Tayland’ın Songkhla iline bağlı, Malezya sınıra yakın Hat Yai şehirdeki gözaltı merkezinde zorla tutulduğu 60 Doğu Türkistanlı Uygur Türklerinden Bilal adlı bir genç 1 Ağustos 2018 Tarihinde hayatını kaybetti.

Yüzlerce Uygur Türkü 2014 yılında Çin baskısından kaçarak Tayland’a sığındı. Tayland hükümeti onların sığınma taleplerini reddederek gözetim altına aldı. Bunlardan 109 kişiyi 2015 Temmuz ayında Çin’e teslim etti. 60 kişi akıbetleri belirsiz bir şekilde Tayland hapishanesinde 2014 yılından beri tutuklu bulunuyor.
Onlar Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana mektup yazarak yardım istemişti , Çin’e teslim edilmeden Türkiyeye sığınmak istediklerini iletmişti.
Al bayrağın sayesinde Hür yaşamak için umut yolculuğuna çıkan Genç Bilal hedefe ulaşamadan Canını Rabbına teslim etti.

Genç Bilal, Doğu Türkistan’dan bin bir umutlarla hür ve güven içinde hayatını sürdürebilmek umuduyla Türkiye’ye ulaşmak için yola çıkmıştı. Binlerce kilo metrelik uzun yolculuğu esnasında birkaç ülkeyi yürüyerek çile çekti ve Tayland’a vardığında bütün ümitleri söndü. Tayland Hükümeti yüzlerce Doğu Türkistanlı muhaciri yakalayıp Çin’e teslim etti.
Genç Bilal 4 senedir Tayland hapishanesinde diğer 60 Doğu Türkistanlı tutsak muhacirler ile birlikte özgünlük umudu ile Albayrak’ın dalgalandığı hür dünyaya ulaşıp rüyasındaki cennete kavuşacaktı, ancak bir senedir kansere yakalandı. sağlam insanın bile zor dayandığı Tayland hapishanesinin kötü koşullarında kanserle mücadele ederek hayatının son nefesine kadar Türkiye’ye gidip akrabalarıyla birlikte huzur içinde yaşama rüyasını hiç bir zaman yitirmedi.
1 Ağustos 2018 de genç Bilalın vücudu kansere dayanamayıp hayata ve umuda veda ederek Ruhunu Rabbine teslim etti.
Başımız sağolsun.
Bu umutla yola çıkıp tayland, Kamboçya, Vietnam ve Malezya sınırlarında ormanlıklarda çeşitli hastalık ve zorluklara maruz kalan ve zorluklara dayanamayıp ölen bebekler ve Gençler oldu. Tayland 2015 Temmuz ayında 109 Uygur Türkü sığınmacıyı Çine teslim etti. uçak dolusu Çin askerleri onların başlarına çuval giydirip uçakla Çine götürdü. Şuana kader Çin’e iade edilen Uygur Türklerinde akibetinden haber alınamıyor. Şuan Malezyada tutuklu 11 Doğu Türkistanlı Uygur Türkü, Çine iade edilmeden Özgürlüğüne kavuşmak , hür dünyaya ulaşmak için hukuk mücadelesi veriyor.
mazlumların tek hamisi olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’dan meseleye el atarak Tayland hapislerinde çürümekte olan diğer 60 mağdur ve mazlum kardeşimizin Türkiye’ye getirilerek Bölünmüş , parçalanmış Ailesi ve akrabaları ile kavuşturularak bu çile ve eziyete son verilmesini saygıyla arz ederiz.

About admin