Home » Haberler » Doğu Türkistan Cumhuriyeti Devletinin İşgali ve Uluslararası Hukuk

Doğu Türkistan Cumhuriyeti Devletinin İşgali ve Uluslararası Hukuk

Türk Hukuk Enstitüsü ile Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara şubelerinin birlikte düzenledikleri “Doğu Türkistan Cumhuriyetinin İşgali ve Uluslar arası Hukuk” konulu panel düzenlendi.

Türk Hukuk Enstitüsü ile Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara şubelerinin birlikte düzenledikleri “Doğu Türkistan Cumhuriyetinin İşgali ve Uluslar arası Hukuk” konulu panel düzenlendi.
Telekonferans aracılığı ile panele katılan ve açılış konuşmasını yapan Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabia Kadir hanımefendi. “Böylesi güzel bir etkinliğin düzenlenmesinden duyduğu minnettarlığı belirterek, bu ve benzeri faaliyetlerin Doğu Türkistan’ın anlatılması ve tanıtılmasında ki yarara vurgu yaptı ve panel de konuşacak olanlara ve dinlemeye gelenlere teşekkür etti.”
Panelin oturum başkanlığını Prof. Dr. Vahit Doğan yaparken, Prof. Dr. Mehmet Emin Çağıran, Doç.Dr. Erkin Ekrem, Yrd. Doç. Dr. Erkin Emet ve Abdullah Buksur Doğu Türkistan Cumhuriyetinin işgalini, uluslar arası hukuk bağlamında değerlendirerek. Katılımcılara bu konuda ki görüşlerini aktarmanın yanı sıra gelişecek hukuksal normların nasıl değerlendirileceği yönünde birçok beyanı paylaştılar.
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara Şube başkanı Hayrullah Efendigil panel sonunda panelistlere ve Türk Hukuk Enstitüsüne teşekkür ederek. Hazırladığı plaketleri takdim etti.
Panele ayrıca davet edilen birçok siyasi parti temsilcisi ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri de telgraf yollayarak panelin başarılı geçmesini dilediler.
Telgraf gönderenler:
Devlet Bakanı Faruk Çelik, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Aksu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaettin Yüksel, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, MHP  Genel Başkan Yardımcısı Bülent Didinmez, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici, MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Oya Akgönenç, Saadet Partisi Genel Sekreteri Tacettin Çetinkaya, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Atik Ağdağ, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Temel Karamollaoğlu, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Latif Öztürk, Türkiye Kamu – Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Başkanı Fehmi Kiraz, Türkiye Birleşik Emekliler Derneği  Genel Başkanı Nalan Nuriye Akcan,

About admin

Leave a Reply

By admin