Home » Haberler » İstanbul’da Barın Ayaklanmasının 21. Yılını Anma Toplantısı Yapıldı.

İstanbul’da Barın Ayaklanmasının 21. Yılını Anma Toplantısı Yapıldı.

1990 yılının 5 Nisan günü Kaşgar vilayeti Aktu ilçesinin Barın köyünde 200’den fazla Uygur Zeydin Yusuf komutasında Çin’e karşı silahlı eylem gerçekleştirerek bastırılmaya maruz kalmışlardı.

RFA/Arslan

İstanbul’da Barın Ayaklanmasının 21. Yılını Anma Toplantısı Yapıldı.

O günden beri dünyanın bütün yerlerindeki Uygurlar her yıl 5 Nisan günü Barın ayaklanmasında şehit olanları anarak, toplantı ve törenler düzenleyip Çin’e karşı gösteriler yapmak suretiyle Çin’i protesto etmektedirler.

02.04.2011 günü İstanbul’da faaliyet göstermekte olan Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneğinin düzenlemesi ile Dernek merkezinde Barın İnkılâbının 21. yılı münasebetiyle anma toplantısı yapıldı.

Tören başlamadan önce Kuranı Kerim okundu ve Barın İnkılâbında şehit olan Uygur fedailerin ruhları için dua edildi.

Merasime İstanbul’da yaşamakta olan Uygurlardan çok sayıda kişi katıldı. Merasime Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneğinin Genel sekreteri Doktor Alimcan Atavullah başkanlık etti. Toplantıda Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneğinin Başkanı Hidayetullah Oğuzhan açış konuşması yaptı. Törende yine, Derneğin denetim kurulu başkanı Abdulhekimhan Mehsum bir konuşma yaptı. Toplantıda Barın İnkılâbının başlangıç ve sonuçlanma olayları, Barın ayaklanmasının önemi, özelliği, maksadı ve bu İnkılâptan Uygur halkının elde ettiği sonuçlar hakkında hazırlanan ilmi makaleler okundu. Merasim 2 saat devam etti. RFA-Arslan

 

About admin

Leave a Reply

By admin