Home » Haberler » Uygur Türk Özerk Bölgesi ile Türkiye bir ticari andlaşma

Uygur Türk Özerk Bölgesi ile Türkiye bir ticari andlaşma

Uygur Türk Özerk Bölgesi

Entellektüel Boyut
Rahim Er
[email protected]
04 Mayıs 2011 Çarşamba

Türk Dış Ticaret Müsteşarlığı, sessiz-sedasız bir şekilde tarihî bir hizmete imza atmış. Haberi heyecanla okuduk. Doğu Türkistan gibi ülkelerle yapılacak akıllı iş birliği, onlara yapılacak iyilik budur. Aksi halde Rusya ve Çin de sizin bir bölgenizle meşgul olmaktalar. 

Gerçi şu ân dünya gündemi Üsame bin Ladin’in öldürülmesi. Ama El Kaide liderini herkes yazacak. Şimdilik şu kadarını söyleyelim. Başkan Obama, ülkesinin nefret fayındaki bu kırılmayla ikinci kere seçilmesini âdeta kesinleştirmiş oldu.
Malum dünya gündemine dair söylenmedik bir şey kalmayacak.
Fakat öyle şeyler vardır ki onlar da asrın gündemidir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Çin Türkistan’ı ile bir ticari muahede/andlaşma imzalaması bunlardandır. Ne zaman ki Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Tacikistan’la bir kucaklaşmamız olsa kendi kendime hep sormuşumdur: ‘Şarkî Türkistan ne zaman?’ Nitekim Tataristan Özerk Cumhuriyeti ile de andlaşmalar yapıldı. Bu Cumhuriyet, Rusya Federasyonunun ortasında muhtar bir yönetim. Öyle ise Uygur Türkleriyle neden olmasındı? İşte o da oluyor.
Çeçenistan gibi Doğu Türkistan gibi ülkelerle yapılacak akıllı iş birliği, onlara yapılacak iyilik budur. Aksi halde Rusya ve Çin de sizin bir bölgenizle meşgul olmaktalar.
Müsteşarlığımızdan bir hey’et ile Doğu Türkistan Ticaret Bakanlığı’ndan mevkidaşları, müzakereler sonucu Doğu Türkistan’ın başşehri Urumçi’de bir Sanayi Bölgesi kurulması, bu bölgede Türk işletmecilere yer tahsisi ve ortak platform ve ortak iş hey’etleri teşkili hususunda mutabık kalınarak mukavele imzalamışlar. Orada sanki Türkiye’ye bir ticari Özerk Bölge ayrılmış.
Eskiden Şarkî Türkistan denirdi. Sonra Doğu Türkistan dendi. Şimdilerde Sincan Uygur Özerk İdaresi denmekte. Çin’in en büyük idari kısmı. Toprakları Türkiye’nin iki katı. Nüfusu Türkiye’nin yarısı ile üçte biri arasında. Yer altı zenginliğinin her çeşidine sahip. Urumçi, İzmir kadar. Dil, Uygur Türkçesi.
En eskiden tek Türkistan vardı.
Birini Çin, birini Rusya işgal etti.
Rusya bıraktı. Çin de herhalde bir gün bunu yapar. 10 küsur yıl evvel bu konuları TGRT’de Entellektüel Boyut programında işlerken Çin sefiri telefonla bağlanarak seyircilerin canını haylice sıkmıştı. Çünkü nükleer silahlarla yüzüne bakılmaz hale gelmiş Uygur Türklerinin fotoğraflarını göstermiştik.
Anlaşılıyor ki Çin’de de bir yumuşama var. Dünya ile el sıkışan yeni Çin’in kalkınmada dünya üçüncüsü Türkiye’yi ıskalaması mümkün değildir. Uygur Türklerine dokunmadıkça, bu bölgeye Çinli nüfus yığarak asimilasyona gitmedikçe, onlara insanca yaşama hakkı verdikçe Türkiye, bütün Türk ve İslam dünyası ile sıcak dostluklar kurabilir. Doğu Türkistan, neden İslam Konferansına üye olmasın?
Andlaşma hayırlı olsun ve devamı gelsin.
Adriyatik’ten Çin Seddi’ne dediğimiz buydu:
Dostluk kuşağı.
İsa Yusuf Alptekin’in ruhu şâd olsun.

 

About admin

Leave a Reply

By admin