Home » Haberler » Kazakistan bir Uygur Türku Çine iade etmek istiyor

Kazakistan bir Uygur Türku Çine iade etmek istiyor

Çin tarafı Erşidin israil’in bir törörist olduğunu iddia eder ve kendisine iade edilmesi talebinde bulunur,şimdiye dek yüzlerce Doğu Türkistanlı Uygur Türkünü gizlice Çin’e teslim eden kazak yetkililer batılı dıplomatların haberi olan bu Uygur’un iade edilmesini geçiktirmişiti.

5 Temmuz 2009 Urumçı soykırımda Çin hükümetince turuklandıktan sonra tutukevinde işkenceyle öldürülen ”Şöhret Dursun” olayını medyaya ilettiği suçlamasıyla aranan Erşidin İsrail isimli bir Uygur  Kazakistan sınırındaki bir dağlık araziden gizlice kaçarak kazakistan’a gelerek  BM mülteciler Yüksek Komiserliğinden İltica talebinde bulundu.

İltica talebi olumlu bulunan Erşidin İsrail ,BM ofisi tarafından Mart 2010 da İsveç’e gönderilmek üzereyken Çin’in isteği üzerine  Kazak polislerince gözaltına alınan erşidin’ın durumu Avrupa ülkeleri ve Amerikan Dişişlerinin dikkatını çekmiş ve batılı dıplolatlar Erşidin konusunda Kazak yetkilileri ile defalarca görüşmüştü.

Çin tarafı Erşidin israil’in bir törörist olduğunu iddia ederek  kendisine iade edilmesi talebinde bulundu,şimdiye dek yüzlerce Doğu Türkistanlı Uygur Türkünü gizlice Çin’e teslim eden kazak yetkililer batılı dıplomatların haberi olan bu Uygur’un iade edilmesini geçiktirmişiti.

geçen hafta tekrar mahkemeye çıkarılan Erşidin İsrail Kazakistan’a kaçak olarak geldiği iddiasıyla hakim karşısına çıkarıldı ve siyasi İltica talebinin ret edildiğini bildirildi,Şimdiyse kazkistan Hükümeti nin Çin baskısına boyun eğerek Erşidin israil’i Çin’e iade etmesinden endişe ediliyor. kazakistanda 1.500000 civarında Uygur Türkü yaşıyor ve Almatı Şehrinin %80 yakınını Uygur Türkleri oluşturuyor,kazakistan’ın  Başbakanı Karim Masimov da bir Uygur Türkü,kazakistan bu Uygur’u Çin’e teslim ederse ülkede büyük çapta gösteri olması bekleniyor.


About admin

Leave a Reply

By admin