Home » Haberler » Çin’in “Kapanmayan Yarası”

Çin’in “Kapanmayan Yarası”

Hong Kong ve Tayvan’da onbinlerce mum, 4 Haziran gecesini aydınlattı. Bundan tam 22 yıl önce özgürlük ve demokrasi söylemleriyle sokağa dökülen, ancak güvenlik güçlerinin müdahalesinde hayatını yitirenlerin anısı önünde saygıyla eğildiler.

1989 Tiananmen Meydanı Olayları, kimilerince Tiananmen Katliamı ya da resmi adıyla 4 Haziran Vakası… Bu tanımlamalar, öğrencilerin, aydınların ve işçilerin önderliğinde gerçekleşen gösterileri ve ardından yaşananları ifade ediyor.

Çin Komünist Partisi yönetiminin siyasi yozlaşma içinde olduğunu ve baskıcı bir tutum takındığını düşünenler, sokağa indi.

Hükümetin dağılma çağrıları karşılıksız kalınca, 4 Haziran gecesi tanklar ve piyade birlikleri gösterileri bastırıp protestocuları dağıtmak üzere Tiananmen Meydanı’na gönderildi.

Askerin açtığı ateşte, Çin Komünist Partisi’ne göre 23, Çin Kızılhaç’ına göre 2600 sivil can verdi. 10 bine yakın kişi yaralandı.

Sonraki günler, geniş çaplı tutuklamalara sahne oldu, yabancı basın yasaklandı.

Günümüzde pek çok kişi 4 Haziran’ı “Çin’in Kapanmamış Yarası” olarak adlandırıyor.

Ellerinde mumlar, ölenlerin anısını yaşatmaya çalışan protestocularsa Çin’in sadece ekonomik büyümeyle değil, insan haklarında yapılacak reform çalışmalarıyla ancak ilerleyebileceğini söylüyor.

 

About admin

Leave a Reply

By admin