Home » Haberler » İstanbul’da Doğu Türkistan Sergisi Açıldı

İstanbul’da Doğu Türkistan Sergisi Açıldı

İstanbul’da faaliyet göstermekte olan Doğu Türkistan Maarif ve dayanışma Derneğinin organizasyonu ile İstanbul’un Zeytinburnu bölgesinde Doğu Türkistan Sergisi açıldı.RFA/Arslan-İstanbul’da Doğu Türkistan Sergisi açıldı. 

28.05.2011 günü açılan bu sergide ir taraftan Uygurların örf-adet ve kültürünü tanıtma faaliyeti yürütüldü ve Uygurların milli giysileri sergilendi. Diğer taraftan da gelir elde etmek için Uygur yemeklerinden Legmen, polu, manta, samsa, lengpung ve piçine-Pirenik gibi Uygur yemekleri ve her çeşit erkek- bayan giysileri ve buna benzer çeşitli eşyalar sergide ucuz olarak satıldı. Bu sergiye İstanbul’da yaşamakta olan Uygur kadınlar yardımlaşmak suretiyle gönüllü olarak evlerinde Uygur yemekleri pişirerek getirip bağışladılar.

İstanbul’da Doğu Türkistan Sergisi açıldı.28 Mayıs 2011

Bu sergide Uygurların milli kültürünü tanıtma faaliyeti yürütmenin dışında iktisadi gelir elde etmek için içtimai hayatta ihtiyaç duyulan Uygurca yiyecek-içecek, giyecek ve çeşitli ihtiyaç maddeleri satıldı.

Bu sergi 28.05.2011 ila 02.06.2011 tarihleri arasında açık kalacak olup, Sergiye katılmakta olanların talep ve tavsiyeleri ile süresini bir hafta daha uzatma ihtimali bulunuyor. Bu sergiyi çok sayıda kişi ilgi ile ziyaret etmektedir.

Bu sergiyi ziyaret etmekte olanların sayıları çok olup, büyük çaptaki çadır içerisinde iki sıra halinde düzenleme yapılmış bulunuyor. Buradaki çeşitli eşyalar ziyaretçiler tarafından uygun gördükleri eşyaları seçerek atın aldılar. Çadırın etrafına üzerine büyük harflerle Doğu Türkistan Sergisine Hoş Geldiniz yazılı afişler asılmış. Çadırın Üzerine de Doğu Türkistan bayrağı ve Türkiye Cumhuriyeti bayrağı asılmış.

 

Biz bu faaliyet hakkında daha fazla malumat almak için Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği başkanı Hidayetullah Oğuzhan ve Kadınlar bölümünün sorumlusu Münevver Özuygur Hanım ile görüştük.

Hidayetullah Oğuzhan bu faaliyeti düzenlemedeki maksatlarının Uygur kültürünü tanıtmak ve diğer bir yandan da gelir sağlayarak Doğu Türkistan davası için katkı sağlamak olduğunu bildirdi.

Uygur Türkçesinden Türkiye Türkçesine

Uyarlayan: Mehmet Emin BATUR

 

 

About admin

Leave a Reply

By admin