Home » Haberler » Uygurlar Berlin’deki Kazakistan ve Çin Elçilikleri Önünde Gösteri Yaptılar

Uygurlar Berlin’deki Kazakistan ve Çin Elçilikleri Önünde Gösteri Yaptılar

Erşidin İsrail’in Çin’e iade edilmesini protesto etmek için 7 Haziran 2011 tarihinde Almanya’daki Uygurlar Berlin’deki Kazakistan ve Çin elçilikleri önünde gösteri yaptılar.

RFA-Kazakistan’dan Çin’e iade edilen Erşidin İsrail. Bu resmi Erşidin’in dostları temin etmiştir.

Anlaşıldığına göre, Erşidin İsrail 2009 yılının Eylül ayında Kazakistan’a kaçıp gelerek B.M. ’in Kazakistan’daki bürosundan siyasi sığınma talebinde bulunmuş olup,  31 Mayıs günü Kazakistan hükümeti tarafından Çin’e iade edilmiştir. Bu münasebetle Dünya Uygur kurultayı bir toplantı yaparak dış ülkelerdeki Uygurların protesto faaliyetleri düzenlemelerini tavsiye etmiştir.

Berlin’e toplanan Uygurlar “Kazak-Uygur Kardeştir! Uygurları satmayın! Uygurları Çinlilere iade etmeyin!” gibi sloganlar atmışlardır.

Berlin’deki Kazakistan elçiliği önünde yürütülen gösterinin öncülerinden DUK’ başkan yardımcısı Askar Can ve DUK genel sekreteri Dolkun İsa telefon görüşmemizi kabul ederek, bu seferki gösteri hakkında gösterinin yapılmakta olduğu alandan malumatlar verdi. Dolkun İsa gösterinin maksadı üzerinde durdu. Dolkun İsa’nın bildirdiğine göre, 1999 yılında Kazakistan 3 Uygur’u Çin’e iade ettiğinde de Kazakistan elçiliği önünde bir gösteri yapılmış olup, bu seferki gösteri Kazakistan elçiliği önünde yapılan ikinci gösteri sayılıyor.

Kazakistan elçiliği görevlileri göstericilerin temsilcilerini kabul etmiş olup, DUK başkan yardımcısı Askar Can bu hususta malumat verdi. Askar Can Kazakistan elçilerine Uygur-Kazak münasebetlerini kötüleştirecek böyle olaylardan Kazakistan hükümetinin kaçınması gerektiğini, gelecekte Kazakistan’ın komşusunun Çin değil Uygurlar olacağını, Kazakistan hükümetinin şimdiye kadar 50 Uygur’u Çin’e teslim ederek, Uyurların kalbini çok sert şekilde yaralamış olduğunu vurguladı.

 

About admin

Leave a Reply

By admin