Home » Haberler » Mazlum-Der’den Çin’e Doğu Türkistan Tepkisi

Mazlum-Der’den Çin’e Doğu Türkistan Tepkisi

Mazlum-Der Kayseri Şubesi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin 5 Temmuz 2009’da Doğu Türkistan’da yaşanan katliamın üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen, suçluları cezalandırmamasına tepki gösterdi.

Mazlum-Der Kayseri Şubesi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin 5 Temmuz 2009’da Doğu Türkistan’da yaşanan katliamın üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen, suçluları cezalandırmamasına tepki gösterdi.

Mazlum-Der Kayseri Şubesi Başkan Yardımcısı Ahmet Taş, yaptığı yazılı basın açıklamasında, 5 Temmuz 2009’da meydana gelen saldırılarda Doğu Türkistan’ın Urimçi kentinde başlayıp diğer şehirlere sıçrayan ve günlerce devam eden Çin askerlerinin orantısız güç kullandığı katliamda binlerce Doğu Türkistanlı’nın hunharca öldürüldüğünü, binlercesinin yaralandığını, tutuklandığını, bir kısım Uygur Türkü’nün de ülke dışına kaçmak zorunda bırakıldığını bildirdi.

Taş, açıklamasına şöyle devam etti:

“Katliamın üzerinden 2 yıldan fazla bir zaman geçmesine, uluslararası camianın insan hakları ihlallerinin ortadan kaldırılması, katliama karışan Çin askeri ve Han Çinlilerinin yargı önüne çıkarılıp cezalandırılması, yurt dışına kaçmak zorunda kalan Uygurlar için af çıkarılıp ülkelerine dönmelerinin sağlanması istenmesine rağmen, bugüne kadar bu çağrılara olumlu cevap alınamadı ve katillerin yaptıkları yanlarına kar kaldı. Ne yazık ki bugün de Doğu Türkistan’da Uygur Müslümanlarına karşı baskı ve zulüm dünyanın gözü önünde devam ediyor.

Mazlum-Der olarak, katliamın ikinci yılında 5 Temmuz 2009 da katledilenleri saygıyla anıyor, ölenlere rahmet diliyor, Doğu Türkistan halkının acısını paylaşıyor, bu ülkedeki zulüm ve katliamların bir an önce ortadan kalkması için uluslararası camiayı Çin Halk Cumhuriyetine karşı yaptırıma davet ediyoruz. “

 

About admin

Leave a Reply

By admin