Home » Haberler » doğu Türkistan yine karıştı

doğu Türkistan yine karıştı

Çin’in Sincan bölgesindeki Hotan kentinde, bir polis istasyonunda yaşanan çatışmada en az dört kişinin öldüğü bildirildi. Dünya Uygur Kongresi ise olaylarda 20 Uygur’un öldüğünü öne sürdü.

Çin’in tansiyonun bir türlü düşmediği Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi’nde yine şiddet olayları patlak verdi.

Xinhua haber ajansı, en son yaşanan olayda polisin saldırganlara ateş ettiğini ve birkaç kişinin öldüğünü belirtti. Yerel yetkililerden Hou Hanmin, Çin Komünist Partisi’ne ait olan Global Times gazetesine eylemin “organize bir saldırı” olduğunu ifade etti.

Hou, “Eylemciler patlayıcı madde ve el bombaları taşıyordu. İlk önce polis merkezinin yakınındaki sanayi ve ticaret bürolarıyla vergi bürosunu bastılar… Burada iki kişiyi yaraladılar… Hedeflerinin yanlış olduğunu anlayınca polis merkezinin birinci ve ikinci katına saldırdılar” dedi. Hou, saldırganların bölücü gruplara ait bayraklar taşıdığını da ifade etti.

Devlet televizyonu, saldırganların polis merkezine girdikten sonra birkaç kişiyi rehin aldığını ve polis merkezini ateşe verdiğini bildirdi. Altı rehinenin serbest bırakıldığı ifade edilirken, Global Times gazetesi ulusal terörle mücadele bürosunun Doğu Türkistan’a bir tim gönderdiğini duyurdu.

İDDİALAR YALANLANDI
Öte yandan, Almanya merkezli Dünya Uygur Kongresi, basında çıkan haberleri yalanladı. Grup, olaylarda 20 Uygur’un hayatını kaybettiğini, 14’ünün dövülerek, altısının ise vurularak öldürüldüğünü öne sürdü. Ayrıca, Uygur Türklerinin barışçı bir gösteri yaparken üzerlerine ateş açıldığını, polisle çıkan çatışmada ise 70 Uygur’un tutuklandığını ifade etti.

Almanya’da sürgünde bulunan grup, “İstikrarsızlığın artmaması için Çinli yetkililer en kısa zamanda Uygur Türklerine uyguladıkları sistematik baskıyı azaltmalıdır” açıklamasını yaptı.

Reuters’ın haberinde, Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi ile Hotan’daki yerel yetkililere ve Kamu Güvenliği Bakanlığına açtığı telefonların cevapsız kaldığı ifade edildi.

DİNMEYEN GERGİNLİK
Hotan hükümetinin internet sayfasındaki bilgilere göre, kentin yaklaşık 300 bin kişilik nüfusunun yüzde 90’ini azınlık gruplar oluşturuyor.

Çatışma esnasında, Çin’in Twitter benzeri sosyal paylaşım ağı olan Sina Weibo bloke edildi. “Sincan’daki karışıklık” ve “Hotan” kelimeleriyle yapılan aramalar, “geçerli yasalara, düzenlemelere ve politikalara göre arama sonuçları gösterilmemiştir” ifadesi bulunan bir sayfaya yönlendirildi.

Pekin hükümeti, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki şiddet olaylarını ayrılıkçı gruplara bağlıyor. Pekin, bu grupların El Kaide veya Orta Asya’daki militanlarla çalıştıklarını ve Doğu Türkistan adı altında bağımsız bir devlet kurmak istediklerini öne sürüyor.

Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar, Pekin’in ana dilleri, kültürleri ve dinleri üzerinde uyguladığı baskıya maruz kalıyor. Çin’in diğer bölgelerinden gelen göçler nedeniyle, Uygular Sincan’daki nüfusun yarısını bile oluşturmuyor.

Bölgeye son yıllarda göç eden Han Çinlilerin sayısının artması, Temmuz 2009’da iki taraf arasında şiddetli çatışmalara neden olmuştu. Yaklaşık 200 kişinin öldüğü olayların ardından, Çin dokuz kişiyi idam etmişti.

Çin’in altıda birini oluşturan Sincan eyaleti, büyük miktarda doğalgaz, petrol ve kömür rezervine sahip. Bölge, Afganistan, Pakistan, Hindistan ve Orta Asya ile sınırlara sahip.

About admin

Leave a Reply

By admin