Home » Haberler » DOĞU TÜRKİSTAN’DA KARAKOL BASKINI

DOĞU TÜRKİSTAN’DA KARAKOL BASKINI

DOĞU TÜRKİSTAN’DA KARAKOL BASKINI

Doğu Türkistan’ın Hoten şehrinde, bir hafta önce, Türkistanlı mücahidlerin 6 işgalci Çinli’yi kaçırmasının ardından birçok Türk’ü tutuklayan Çinli polislere karşı halk galeyana geldi ve karakolu bastı.Baskının nasıl ve ne biçimde gerçekleştiği tam olarak bilinmezken baskın yapan halkın karakolda bazı Çinlileri rehin aldığı belirtildi.

Halk ve Çinli polisler arasında çatışma çıktı.İşgalci polisler halka ateş açtı.Çinli işgalci makamlarının verdiği sayılara göre 2 polis, 2 rehine öldü.

Şehid edilen Türkler hakkında tam sayı bilinmiyor.İşgalciler, açıklamalarında birçoğunun öldürüldüğü haberi veriliyor.

İşgalci makamlar tüm iletişim araçlarını sıkı kontrole aldı.

Çin kaynakları yapılan baskının halk tarafından değil eşkiyalar tarafından yapıldığını belirtirken bir yandan da El Kaide ve ayrılıkçıların adını zikretti.

Uygur kaynaklarına göre, olaya Çin hükümetinin topraklarına el koymasını proteste eden Uygurların üzerine ateş açılması sebep oldu. Gösteri yapan Uygurların, 2009 yılındaki olaylarda ortadan kaybolan yakınları hakkında bilgi verilmesini de istediği öğrenildi.

İki yıl önce Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin işgaline karşı meydana gelen ayaklanmada çoğu Uygur en az 200 kişi ölmüştü.

Pekin hükümeti Han Çinlilerini bölgeye yerleşmeye teşvik ettiği için 20 milyonluk özerk bölgede Uygurlar giderek azınlıkta kalmaya başladı.

 

About admin

Leave a Reply

By admin