Home » Haberler » Doğu Türkistan’da polis 4 ‘şüpheli’yi öldürdü

Doğu Türkistan’da polis 4 ‘şüpheli’yi öldürdü

Doğu Türkistan’da bugün meydana gelen patlamadan sonra polisin şüpheli gördüğü dört kişiyi öldürdüğü bildirildi.  Çin’in işgal altındaki Doğu Türkistanin Bölgesi’nin Kaşgar şehrinde meydana gelen patlamadan sonra polisin 4 “şüpheliyi” öldürdüğü bildirildi.

Çin Şinhua ajansının haberinde, yerel saatle 16.30’da (TSİ 11.30) meydana gelen patlamadan sonra polisin, ayrıca 4 “şüpheliyi” gözaltına aldığı ve patlamada aralarında polislerin de bulunduğu 10’dan fazla kişinin yaralandığı belirtildi.

Ajans daha önce patlamada biri polis olmak üzere 3 kişinin öldüğünü duyurmuştu, ancak daha sonra görgü tanıklarına dayanarak söz konusu kişilerin “isyancıların” darbeleriyle öldüğü ileri sürüldü.

Kaşgar şehrinde dün gece iki kişinin bir kamyonu gasp etmesi ve çevreye saldırması sonucu en az 7 kişi ölmüştü.

Bu olaydan kısa süre önce şehirde hemen hemen aynı zamanda iki patlama olmuştu. Patlamalardan biri takside, diğeri kamyonun gasp edildiği yerin yakınlarındaki çok sayıda restoranın bulunduğu bir sokakta meydana gelmişti.

Uygur Özerk Bölgesi’nin Hotan şehrinde, 18 Temmuz’da bir grubun şehrin merkezindeki karakola saldırması ve bazı kişileri rehin alması sonucu 18 kişi ölmüştü. İki güvenlik görevlisi ve iki rehinenin öldüğü olaydan sonra polis, bunun ”organize terör saldırısı” olduğunu ifade etmişti.

Bölgenin merkezi Urumçi’de de 5 Temmuz 2009’da meydana gelen olaylarda yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: AA

 

About admin

Leave a Reply

By admin