Home » Haberler » Doğu Türkistan’nin Kaşgar şehrinde meydana gelen olaylarda 8 kişinin öldüğü bildirildi.

Doğu Türkistan’nin Kaşgar şehrinde meydana gelen olaylarda 8 kişinin öldüğü bildirildi.

Doğu Türkistan’nin Kaşgar şehrinde meydana gelen olaylarda 8 kişinin öldüğü bildirildi.

Yerel yetkililer iki kişinin dün yerel saatle 23.45’te (TSİ 18.45) bir kamyonu gasbettiğini, şoförünü bıçaklayarak öldürdüğünü ve yayalara çarptığını belirtti. Yetkililer, daha sonra kamyondan atlayan iki kişinin çevredekilere vurmaya başladığı bildirdi.

Şinhua haber ajansının haberine göre, olayda biri saldırgan olmak üzere 8 kişi öldü, 28 kişi yaralandı. Habere göre, kamyonu gasbedenlerden biri öldü, diğeri yakalandı.

Bu olaydan kısa süre önce şehirde hemen hemen aynı zamanda iki patlama oldu. Patlamalardan biri takside, diğeri kamyonun gasbedildiği yerin yakınlarındaki çok sayıda restoranın bulunduğu bir sokaktaki markette meydana geldi.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin Hotan şehrinde 18 Temmuz’da bir grubun şehrin merkezindeki karakola saldırması ve bazı kişileri rehin alması sonucu 18 kişi ölmüştü. İki güvenlik görevlisi ve iki rehinenin öldüğü olaydan sonra polis, bunun “organize terör saldırısı” olduğunu vurgulamıştı.

Son olaylarla ilgili olaraksa yetkililer, yeni saldırıların 18 Temmuz’dakiyle veya ayrılıkçı Uygur hareketiyle bir bağlantısının bulunmadığını açıkladı.

Terör saldırılarıyla gündeme gelen Sincan, stratejik açıdan oldukça önemli bir bölge. Bunun sebepleri arasında Pakistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan’a komşu konumda olması kadar, sahip olduğu petrol, gaz ve kömür rezervleri de yer alıyor.

 

 

About admin

Leave a Reply

By admin