Home » Haberler » Doğru, Doğu Türkistan kan ağlıyor

Doğru, Doğu Türkistan kan ağlıyor

Türkistanın Kaşgar şehrinde meydana gelen olaylardan, aldığımız bilgilere göre en az 21 kişi hayatını kaybetmiş yüzlerce Doğu Türkistanlı Uygur Türkü tutuklanmıştır

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tokat Milletvekili Dr. Reşat Doğru, Doğu Türkistan’ın kan ağladığını belirterek, “Türkistan’ın Kaşgar şehrinde meydana gelen olaylardan,  aldığımız bilgilere göre en az 21 kişi hayatını kaybetmiş yüzlerce Doğu Türkistanlı Uygur Türk’ü tutuklanmıştır” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Doğru yaptığı açıklamasında Çin yönetiminin Kaşgar şehrinde sıkıyönetim ilan ettiğini söyledi. Şehre giriş ve çıkışların yasaklandığını söyleyen Doğru, “2.5 milyonluk askeri gücü ile elinde silah olmayan Uygur direnişçilerini terörist olarak suçlaması trajikomik bir vakadır. Komünist Çin yönetimi Uluslar arası hukuk kurallarını ve Birleşmiş Milletler insan hakları evrensel beyannamesini ihlal ederek, Doğu Türkistan halkını direnişe mecbur bırakmakta ve buna zorlamaktadır. İnsan hakları ve demokrasi ihlalleri devam ettiği sürece bu direnişler artarak devam edecek ve kayıplarımızın sayısı onlarca değil maalesef 100’lerce olacaktır.  Başta Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olmak üzere, bütün Avrupa Ülkeleri, Amerika, Sivil Toplum Kuruluşları gereken hassasiyeti göstermemekte, Çin’e herhangi bir yaptırımda bulunmamaktadır. 2009 yılında Uygur Türklerinin bölgesine sonradan yerleşen Çinliler arasında çıkan çatışmalarda 200 kişi hayatını kaybetmiş, O dönemden bu yana bölgede gerginlik dinmemiştir. Burada yaşayan kardeşlerimiz esir muamelesi görmekte, evlerinden dışarı çıkamamaktadır. İşyerlerinde öldürülmekte, yaşadıkları yerler yakılıp yıkılmaktadır. Türk kardeşlerimizin gördüğü bu zulüm karşısında Devlet olarak gereken çözüm yolları aranmamakta ve kardeşlerimiz orada yalnız bırakılmaktadır. Türkiye’nin yeri siyasi ve bölgesel gücü Filistin ve İsrail’le sınırlı olmamalıdır. Türkiye olarak oradaki Türklerin sıkıntılarıyla yakından ilgilenmeli, sorunların çözümü için uluslar arası girişimlerde bulunulmalı Çin’le gereken görüşmeler yapılmalıdır. Çin hükümeti tarafından ezilen, asimilasyona zorlanan, bırakın isyanı, protesto etmeye çalışanları el kaide üyesi diyerek teker teker öldürülen, tutukladıklarını da kurşuna dizilen Türklere maalesef yine hiçbir tepki gösterilemeyecek, ne yazık ki Çin’e karşı ses bile çıkarılmayacaktır. Çin esaretinde bulunan Uygur Türklerinin biran önce insan haklarına kavuşması için gereken girişimler yapılmalıdır” dedi.

About admin

Leave a Reply

By admin