Home » Haberler » İhlaller devam ederse direniş de devam eder

İhlaller devam ederse direniş de devam eder

Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Doğu Türkistandaki olaylara ilişkin, İnsan hakları ve demokrasi ihlalleri devam ettiği sürece bu direnişler de artarak devam edecektir dedi.

Tümtürk, yaptığı yazılı açıklamada, D.Türkistanın Kaşgar şehrinde çıkan olaylarda en az 21 kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce Uygur Türkünün tutuklandığını kaydetti.

Çin yönetiminin Kaşgarda sıkıyönetim ilan ettiğini öne süren Tümtürk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Elinde silah veya herhangi bir patlayıcı cisim olmayan halk, ölümü göze alarak işgalci yönetime başkaldırmakta. Çin yönetimi, bu direnişçileri Doğu Türkistan Hareketinin Pakistandaki eğitim kamplarında yetiştirilen teröristler olduğunu tespit ettiklerini iddia etmektedir. Çin, bu açıklamasıyla Doğu Türkistandaki işgalini ve zulmünü haklı gösteremez. Olayların asıl sorumlusu olduğu gerçeğini değiştiremez.

2,5 milyonluk askeri gücü ile elinde silah olmayan Uygur direnişçileri terörist olarak suçlaması, trajikomik bir vakadır. Çin yönetimi, uluslararası hukuk kurallarını, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesini ihlal ederek, Doğu Türkistan halkını direnişe mecbur bırakmakta ve buna zorlamaktadır. İnsan hakları ve demokrasi ihlalleri devam ettiği sürece bu direnişler artarak devam edecektir.

 

About admin

Leave a Reply

By admin