Home » Haberler » Çin ordusundan manastıra kuşatma

Çin ordusundan manastıra kuşatma

Bir Tibetli rahibin protesto için kendisini ateşe vererek intihar etmesinin ardından Çin ordusu bir manastırı kuşattı, içerdeki 100 kişinin elektriği ve suyu kesildi 

Çin’in güneybatısındaki bir manastır, bir Tibetli rahibin kendisini ateşe vererek intihar etmesinin ardından askerler ve polis tarafından sarıldı. Manastır içindeki yaklaşık 100 kişinin elektriği ve suyunun kesildiği, hiçbir gıda maddesinin manastıra sokulmasına izin verilmediği bildirildi.

Yabancı haber ajanslarının aktardığına göre, bir protesto eylemi yapmak için benzin içtikten sonra kendini ateşe veren keşiş Norbu Tsewang, “Çok yaşa Dalay Lama”, “Tibet halkı özgürlük istiyor”, ve “Dalay Lama’nın Tibet’e dönmesine izin verin” diye bağırdı.

Büyük bir Tibetli nüfusa sahip olan ve daha önce de baskıcı Çin yönetimine karşı protestoların yapıldığı Siçuan’daki manastır etrafında yaklaşık bin güvenlik görevlisi ile çok sayıda tankın bulunduğu kaydedildi.

Şehirde ciddi bir asker ve polis varlığından söz edilirken, şehre yabancıların girişine izin verilmediği, çevre yollarda barikat kurulduğu da gelen haberler arasında….

About admin

Leave a Reply

By admin