Home » Haberler » Doğu Türkistan’da sıkıyönetim

Doğu Türkistan’da sıkıyönetim

Çin, Doğu Türkistan bölgesinde iki ay süreyle devam edecek sıkıyönetim uygulaması başlattı…

Uygur Özerk Bölgesi’nde alınan polisiye uygulamalrını sertleştiren Çin, bölgede iki ay süreyle devam edecek sıkıyönetim uygulamsı başlattı..

Merkezi Almanya’da bulunan Dünya Uygur Kongresi ise Çin’in yeni güvenlik tedbirlerinin, bölgede sadece radikalizmi teşvik edeceği uyarasında bulundu.

Uygur Özerk Bölgesi hükümetinin internet sitesinde, Çin güvenlik güçlerinin ”şiddetle vur” adı altında bölgedeki şiddet ve ”radikal İslam”a karşı uygulamaya koyduğu güvenlik tedbirlerine ilişkin bilgi verildi.

Sitede yer alan bildiride, 11 Ağustos’tan itibaren 15 Ekime kadar yürürlükte kalacak önlemlerin, problemli bölgelerde 24 saat devriye gezilmesi, kimlik kontrolleriyle insanlar ve araçlarda aramalar yapılması gibi uygulamaları kapsadığı ve yetkililerin şüpheli faaliyetler konusundaki soruşturmalara hız vereceği, ayrıca dava açılan kişilerin hızlandırılmış duruşmalar vasıtasıyla daha sert şekilde muamelelerle karşı karşıya kalacağı vurgulandı.

Bildiride, ”Bölgede görev yapan tüm seviyelerdeki kamu güvenlik birimleri, güvenliğe yönelik çalışmaları güçlendirmek, katı tedbirler almak, korku ve endişe yaratmak zorundadır” ifadelerine yer verildi.

Bölgesel polis bölümünden yapılan açıklamada da bölgede ortaya çıkan şiddet olaylarında artış görüldüğü ve bunun kontrol altına alınması gerektiği öne sürülerek, ”bu çeşit eylemlerin baş planlayıcılarıyla tertipçilerinin ortaya çıkarılacağı” bildirildi.

Pekin yönetimi, sert güvenlik tedbirlerinin ilk adımı olarak terörle mücadele, isyan bastırma, bomba imha ve kaçırma olaylarına müdahale gibi özel görevler üstlenen ve Halk Silahlı Polisi’ne bağlı bir birim olan leopar komandolarını bölgeye sevk etti. 2002 yılında kurulan bu birim, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları sırasında da görev yaptı.

Pekin hükümeti, bölgede yaşanan şiddet olaylarından, özellikle Doğu Türkistan İslami Hareketi tarafından eğitildiklerini ve deniz aşırı ülkelerde yaşadıklarını öne sürdüğü saldırganları sorumlu tutuyor. Ancak, bu iddiaları destekleyecek doğrudan bir delil ortaya koyamıyor.

Uzmanlar, Çin’in ortaya attığı iddiaların kanıttan çok ideolojik temelli olması ihtimalinin gözardı edilmemesi gerektiğini ifade ediyor.

DÜNYA UYGUR KONGRESİ’NİN TEPKİSİ

Çin’in uygulamaya koyduğu sert güvenlik tedbirleri, Almanya’da bulunan Dünya Uygur Kongresi (DUK) tarafından tepkiyle karşılandı.

DUK sözcüsü Dilşat Raşit yaptığı açıklamada, alınan sert tedbirlerin, bölgeye dalgalar halinde gelen Han soylu Çinli göçmenler nedeniyle zaten ekonomik ve kültürel olarak dışlanmışlık duygusu içindeki genç Uygur Türkleri arasında daha büyük öfkeye yol açmaktan başka bir işe yaramayacağını söyledi.

”Çin, kendi uyguladığı politikalar sonucu ortaya çıkan kargaşalıktaki sorumluluğundan sıyrılmaya çalışıyor” diye konuşan Raşit, gerilimi tırmandırma taktikleri ve ”sistematik zulüm” çabalarının sadece radikalizmi teşvik edeceği uyarısında bulundu.

About admin

Leave a Reply

By admin