Home » Haberler » Türk bilimadamları Türkçe’nin izini arıyor!

Türk bilimadamları Türkçe’nin izini arıyor!

1300 yıllık Orhun Anıtları için TDK e TTAE

Moğolistan’da ilk bilimsel toplantısını düzenledi

Türk Dil Kurumu, Türk Tarihini Araştırma Enstitüsü, Moğolistan Milli Üniversitesi ve Türkiye’nin Ulanbator Büyükelçiliği tarafından Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’da düzenlenen “Türk Kültürünün Başlangıç Çağları: Başlangıç ve Yazıtlar Çağı” konulu uluslararası toplantıya katılan uzmanlar, Karakum bölgesinde Türk izlerinin bulunduğu yerlerde inceleme yaptı. Türkiye, Moğolistan’da ilk kez bu tür bir toplantı düzenledi.

Toplantıya katılanlar, “Türk yazı dilinin ilk örneklerinin yer aldığı Moğolistan’da, günümüzden yaklaşık 1300 yıl önce dikilen Orhon Yazıtları ile ilgili olarak 15-16 Ağustos günlerinde düzenlenen toplantının, Türk dilinin köklerinin araştırılması, tarihinin ortaya konulması açısından yeni ve anlamlı bir etkinlik olduğu” görüşünü dile getirdi.

Türkiye’nin yanı sıra ABD, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Finlandiya, İspanya, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kore, Macaristan, Moğolistan, Özbekistan ve Rusya Federasyonundan uzmanlık alanı doğrudan doğruya Orhon Yazıtları olan 60 kadar bilim adamı, toplantının ardından yüzey araştırma gezisi için Orhon vadisine gitti.

Akademisyenler, Türk adının geçtiği ilk metin olan Orhon yazıtlarının bulunduğu ve TİKA’nın da katkılarıyla yapılan müzenin yanı sıra Uygur Kağanlığının başkenti o zamanki adıyla Ordubalık olan Karabalgasun kalıntılarını gezdi. İnceleme gezisine katılanlar, bu bölgedeki araştırmaların artırılmasının, Türk tarihi ve dili ile ilgili bilgileri zenginleştireceğini ifade etti.

Karakurum’daki Anar kampında kalan akademisyenler, geleneksel Moğol müziği dinledi ve “lastik kız” diye adlandırılan 8 yaşındaki Moğol çocuğunun gösterisini ilgiyle izledi.

AA

About admin

Leave a Reply

By admin