Home » Haberler » Malezya hükümeti Uygurları ölüme gönderdi

Malezya hükümeti Uygurları ölüme gönderdi

İnsan hakları izleme örgütü, Malezya hükümetinin siyasi sığınma isteyen Uygur vatandaşları Çin”e iade etmesini sert bir dille eleştirdi ve Malezya’nın uluslararası hukuka aykırı davrandığını 

A. Can Ebul / TİMETURK

Merkezi New York’ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) yaptığı açıklamada Malezya hükümetinin sığınma talebinde bulunan 16 Uygur’u tutukladığını ve 11’ini Çin’e iade ettiğini duyurdu.

Malezya’dan işkence görme veya öldürülme ithimali olduğu halde sığanma talep eden bu kişileri neden iade ettiğini açıklmasını isteyen Örgüt, tutuklu 5 Uygur’unda Çin’e iade edilmesinden endişe duyduğunu açıkladı.

Dünya Uygur Kongre Sözcüsü Dolkun İsa, ise gelişmeyi iki haftadır izlediklerini ve Malezya hükümeti ile irtibata geçmeye çalıştığını belirtti. Malezya hükümenin kendileri ile temastan sürekli kaçındığını söyleyen İsa, “Siyasi sığında talebinde bulunan bir Uygurların iade edilmesinin telafisi güç bir hatadır” dedi.

Malezya hükümetinin bu kişilerin terörist olduğunu ve insan kaçakçılığı yapmakla belirten isa, “Çin’e her Urgur zaten doğal olarak teröristtir. Çünkü Çin hükümeti her Uygur’u terörist olmakla yaftalar. Madem suçlulardı Malezya hükümeti bunları neden suçlamadı?” dedi.

Malezya’nın davranışının uluslararası hukuğa aykırı olduğunu belirten Uygur Amerika Teşkilatı UAA’da “Malezya’nın Çin ile yoğun ekonomik ilişkileri var ve bu davranıuşları Çin’le ekonomi ilişkisi olan diğer ülkeler içinde kötü örnek oluşturmaktadır” dedi.

Çin’in Uygurları iade etmesi için Malezya’ya baskı uyguladığını belirten Uluslararası Mülteciler Derneği’den Bill Frelick; “Çin benzer baskıları Malezya, Tayland, Pakistan gibi ülkelere sürekli yapmaktadır ve iade edilen Uygurlar ne yazık ki Çin tarafından idam edilmektedir” diyerek Malezya’yı eleştirdi.

SUÇUMUZ, UYGUR OLMAK

5 Temmuz 2009 Urumçi’deki olaylardan sonra bir çok Uygur’un ülkeden kaçmak zorunda kaldığını belirten Dünya Uygur Kongre sözcüsü İsa, Pakistan ve Malezya gibi ülkeler Çin’in baskıları nedeniyle sığınma talep eden Uygurlara mesnetsiz suçlar isnat ederek iade etmektedirler” dedi. Tek suçumuz Uygur olamk diyen İsa, Malezya’nın Ramazan ayında Müslüman kardeşlerini iade etmesinin çok üzücü olduğunu belirtti.

About admin

Leave a Reply

By admin