Home » Haberler » Çin, uluslararası toplumdan “Doğu Türkistan” anlayışı bekliyor

Çin, uluslararası toplumdan “Doğu Türkistan” anlayışı bekliyor

Çin, uluslararası topluma bir çağrıda bulunarak Çin’in “Doğu Türkistan” sorunuyla ilgili hassasiyetine saygı gösterilmesini istedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ma Zhaoxu, Çin’in küresel terörle mücadele işbirliğine aktif bir şekilde katıldığını hatırlattı ve terörle mücadelede çifte standart uygulanmamasını istedi. Çin Uluslararası Radyosu’nda yer alan haberde, Çin’in uluslararası terörle mücadelede yer aldığı kaydedilirken, “Doğu Türkistan” terör örgütüne darbe indirmenin terörle mücadelenin önemli bir parçası olduğu bildirildi.

ABD tarafından bir süre önce yayınlanan 2010 Yılı Terör Raporu’nda yer alan Çin’le ilgili bölümü değerlendiren sözcü Ma, terörizmin dünyanın ortak felaketi olduğuna işaret etti. Ma Zhaoxu, burada ele alınan felaketten Çin’in de büyük zarar gördüğünü vurguladı.

Terörizmin tek bir ülkeye, bir millete veya bir dine bağlanmaması gerektiğine işaret eden sözcü, Çin’in eşitlik ve karşılıklı yarar ilkeleri temelinde ABD ile terörle mücadele işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu ifade etti. Sözcü Ma, ülkesinin öteden beri Birleşmiş Milletler Zaptı, uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerde genel kabul gören kurallar temelinde uluslararası terörle mücadelede işbirliğine destek verdiğini diyerek sözlerini tamamladı.

Tarih koşullurina bakılırsa Doğu Türkistan Çinin değil Türk Dünyasinin bir parçasıdır. Çin Doğu Türkistanini 1949 da işgal etti ve adını yeni kazanılmış tuprak anlamadakı Şincang adını verdi. Doğu Türkistan Çin işgalıdan kurtalacak buna inancimiz tamdir.

About admin

Leave a Reply

By admin