Home » Haberler » Doğu Türkistan’ın çilesi AİBÜ’de dile getirildi

Doğu Türkistan’ın çilesi AİBÜ’de dile getirildi

AİBÜ Ekolojik Yaşam Topluluğu’nun Bolu Meslek Yüksekokulu’nda düzenlediği ‘Turanda Bir Öksüz Vatan Doğu Türkistan’ adlı konferansa öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Abdülhamit Avşar Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmü ile akan kan ve gözyaşına dikkat çekti. Konferans öncesi Çin’in ‘kurtarılmış bölge’ Sincan adını verdiği Doğu Türkistan’da komünist yönetimle yapılan işkenceler ve yaşanan acıların anlatıldığı belgeselde ise Türkiye Türklerinden istenen yardım, katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ekolojik Yaşam Topluluğu, 1949’da Mao’nun liderliğinde komünist rejime geçilen Çin’de Doğu Türkistan Türklerinin yaşadığı zulmü organize ettiği bir konferans ile gözler önüne serdi. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Dr. Abdülhamit Avşar’ın verdiği ‘Turanda Bir Öksüz Vatan Doğu Türkistan’ adlı konferans öncesi, salonda bulunanlara Doğu Türkistan belgeseli izletildi. Belgeselde Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarımızın çektiği acıların gösterilmesi, konferans salonunda duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

Faaliyeti organize eden Ekolojik yaşam Topluluğu Başkanı Abdullah Gökhan Çakır, Doğu Türkistan’ın Çin gibi zalim bir devlet tarafından zulüm gördüğünü söyleyerek Doğu Türkistan’ın en talihsiz Türk Yurtlarından biri olduğunu belirtti. Çakır, Doğu Türkistan Türkleri’nin Filistin, Somali ve Suriye’de rejim muhalifi karşıtlarından daha az mağdur olmadığını söyleyerek, bu acıdaki pay sahiplerinin siyasiler, medya ve milliyetçiyim diyenler olduğunu belirtti. Çakır, “Buradaki soydaşlarımızı Filistin’den, Somali’den, Suriye’de rejim muhalifi karşıtlarından daha az mağdur görmek büyük bir gaflettir. Dinimiz ir soyumuz bir olan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizle aramızdaki tek fark üzerinde yaşadığımız coğrafyadır. Doğu Türkistan’a ilgisizliğin vebali siyasilerin medyanın tarihçilerin ve Türk Milliyetçilerinin omuzlarındadır. Bu noktada yeterince bilgi sahibi olmayan milletimiz Doğu Türkistan neresi, Uygurlar kim öğrendiği zaman soydaşlarına gereken alakayı gösterecektir. Bu bilinçlendirme sosyal paylaşım sitelerinin duvar yazılarından ibaret kalmamalıdır. Her Türk milliyetçisi bu sorumluluğun farkında olarak daha ciddi ve kurumsal planlı ve organize faaliyetleri yapmak zorundadır. Türk Milletinin ezeli ve ebedi düşmanı olan Çin, her geçen gün büyümekte ve siber güç olma yolunda ilerlemektedir. Bugün Merkez Bankası’ndaki dolar rezervleri sebebiyle ABD’yi dahi tehdit eder konuma gelmiştir. Kimi tutsaklığın, kimi ise yoksulluğun pençesinde kıvranan Türk Dünyası’nın kurtarıcısı olma potansiyeline sahip olan tek ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu sebeple Doğu Türkistan’ın özgürlüğüne giden en önemli yol güçlü Türkiye ve Türk Birlikleri’nden geçer. Görülmüştür ki ne hamasi nutuklar mazlum kanı durdurulabilmiş, ne de güzel temenniler tutsak Türklere hürriyetini verebilmiştir”

Organizasyonda söz alan Topluluk Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Hamdi Zenginbal, Doğu Türkistan’da yaşananları öğrencilik yıllarından beri bildiğini ve takip ettiğini söyleyerek orada yaşananın bir insanlık dramı olduğunu belirtti. Zenginbal, Doğu Türkistan bayrağının bayrağımız ile aynı olduğunu tek farkın Doğu Türkistan bayrağının Türklüğü temsil eden turkuaz mavisi renginde olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin büyük bir devlet olduğunu ve Doğu Türkistan’daki soydaşlarımıza daha fazla yardım eli uzatmamız gerektiğini de sözlerine ekleyen Zenginbal, toplumumuzda Doğu Türkistan bilincini oluşturmak ve yaşananlardan haberdar etmek bu tür etkinliklere devam edeceklerini söyledi.

Bolu Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan Lök, konferans öncesi söz aldığı kürsüde, organizasyonun önemli bir konuda yapıldığını belirterek, konferansta emeği olan herkese teşekkür etti. Lök, Ekolojik Yaşam Topluluğu gibi toplulukların sayısının artması gerektiğini ifade etti ve Türk coğrafyasının Balkanlar’dan Çin Seddi’ne kadar uzanan geniş bir alana sahip olduğunu ve söz konusu bölgede 35 milyon Türk’ün yaşadığına dikkat çekti. Lök, bölgenin bir hammadde zengini olduğunu vurgulayarak büyümekte olan Çin’in bu yüzden buraya büyük önem vererek ‘elde tutulması gereken bir bölge’ olarak gördüğünü söyledi.

Program, Marmara Üniversitesi öğretim görevlilerinden Dr. Abdülhamit Avşar’ın ‘Unutulan Yurt’ konulu konferansı ile devam etti. Avşar, öncelikle Doğu Türkistan’ın bulunduğu coğrafya hakkında bilgiler verdi. Dr. Abdülhamit Avşar konuşmasında Doğu Türkistan’ın şu anda içinde bulunduğu durumu ve soydaşlarımızın yaşadığı acıları da dile getirdi.

About admin

Leave a Reply

By admin