Home » Haberler » BM’nin beş üyesine hesap sorma hareketi!

BM’nin beş üyesine hesap sorma hareketi!

BM’nin 5 daimi üyesi olan ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin’in veto yetkisinin sona erdirilmesi için ‘Hesap Sorma Hareketi’ başlatıldı

Uluslararası Hak İhlallerini İzleme Merkezi (UHİM) Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin beş üyesi olan ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin’e karşı Hesap Sorma Hareketi başlattı. Kampanya çerçevesinde vatandaşlardan imza toplanıyor. UHİM, adı geçen beş ülkenin hak ihlalleri karnesini gözler önüne sermek için Taksim Metro Sergi Salonu’nda bir dizi etkinlik başlattı. Üç gün süren etkinlik çerçevesinde Fransa’nın Cezayir Soykırımı, Çin’in Tibet ve Doğu Türkistan işgali, ABD’nin Vietnam, Afganistan ve Irak işgali, Rusya’nın Çeçenistan işgali, Fransa’nın göz yumduğu Raunda Soykırımı, BM ve NATO’nun görmezden geldiği Bosna ve Srebrenica Soykırımı fotoğraf sergisiyle anlatılıyor. Program üç gün sürecek konferanslarla devam edecek.

KATLİAMLARIN SORUMLULARI
Bir basın toplantısı düzenleyen UHİM Başkanı Ayhan Küçük, BM’de veto yetkisini elinde bulunduran 5 ülkenin bugüne kadar sayısız işgal, katliam ve soykırım gerçekleştirdiğini belirtti. Küçük, “Bu beş ‘adalet dağıtıcısı’ ve ‘demokrasi aşığı’ devlet, dünyaya ahkâm kesip insan haklarını ihlâl ettikleri gerekçesiyle bazı ülkeleri ‘cezalandırırken’; bir taraftan da milyonlarca masum sivilin hayatını kaybetmesine sebep oldukları işgal ve soykırımları gerçekleştiriyorlar. Öte yandan sürdürdükleri bu işgal, soykırım ve ambargoların yanı sıra, kendi politikalarını gerçekleştirebilmek adına devletlerin içişlerine karışıyor, din, dil, etnik köken ve mezhep farklılıklarını körükleyerek çatışma ortamı oluşturuyor” dedi.

İŞTE HAK İHLÂLLERİ:
> ABD: 1955-1973 arasında 3 milyon insanın ölümüne sebep olan Vietnam işgali. 2001’de başlayan Afganistan işgali. 2003’te başlayan ve 1 milyondan fazla sivilin ölümüne sebep olan Irak işgali. 11 Eylül sonrası süreçte dünyanın dört bir tarafından getirilen insanlar için bir ölüm kampına çevrilen Guantanamo.
> FRANSA: 1945’te başlayan ve 1.5 milyon insanın öldürüldüğü Cezayir Soykırımı. 1950’lere kadar Tunus ve Çad’da devam eden işgal hareketleri.1994’te Ruanda’da 1 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiği soykırım.
> ÇİN: 1950’li yılların başlarından itibaren Tibet ve Doğu Türkistan’da sürdürülen ve her yıl yüzlerce sivilin hayatını kaybetmesine sebep olan soykırım politikaları.
> RUSYA: 1979-1989 arasında süren ve 2 milyondan fazla insanın ölmesine sebep olan Afganistan işgali. 1994’ten bu yana Çeçenistan’da yüz binlerce insanın ölümüne sebep olan soykırım.
> İNGİLTERE: 2001 yılında başlayan Afganistan işgali. 2003 yılında başlayan ve 1 milyondan fazla masum sivilin ölümüne sebep olan Irak işgali.
> BM, NATO: 1995 yılında dünyanın gözü önünde işlenen Srebrenica Soykırımı’na göz yumulması.

About admin

Leave a Reply

By admin