Anasayfa » Makale ve Analizler » Arakan ve Doğu Türkistan Müslümanları

Arakan ve Doğu Türkistan Müslümanları

Çin, Doğu Türkistan bölgesine Çinlileri yerleştirmeye başladı. Amacı, Müslüman türkleri azınlık haline getirmek ve asimile etmek.

Yrd. Doç. Dr. Ali Duman

Haftalardır internette ve bilhassa facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde katledilmiş insanların görüntüleri paylaşılmakta. Arakan, Bangladeş, Tayland, Laos ve Çin arasında yer alan Myanmar’da yer alan bir bölgenin adı. Arakan bölgesi halkının çoğu Budist ve Müslümanlardan oluşuyor. Miladi 8. Yüzyıldan beri bölge’de İslam izleri görülmekte. Ayrıca 1430’dan 1784 yılına kadar hüküm sürmüş bir Müslüman devleti de bölgede kurulmuş. Bölge 1948 yılında Budist Myanmar devleti tarafından işgal edilmiş. O günden beri bölgede yaşayan Müslümanlara akla gelmedik zulümlerin ypaıldığı tarihi veiskalarda anlatılmakta.

Son günlerde Arakan’da yaşayan Müslümanların yeniden gündeme gelmesinin sebebi de, zulümlerin devam etmesi. 1948 yılında dört milyon civarında olan Müslüman nüfusu bugün iki milyona kadar inmiş durumda. Esasen nüfus artış göstergeleri açısından bkaılacak olursa, şu anda Arakan’da yaşayan Müslüman nüfusun 25 milyon civarında olması lazım. Fakat 1948 rakamlarının yarısına inmiş halde. Bu, o bölgede Müslümanlara etnik ayırımcılığın yanında asimile ve yok etme planları uygulandığının göstergesi olarak da kabul edilebilir.

Arakan Müslüman toplumunu lideri Dr. Ali, Diyanetin Dünya Müslümanları Buluşuyor kampanyası çerçevesinde ülkemize geldi. Onun beyanatına göre, ülkede Müslümanların durumu hiç de iç açıcı değil.

Öte yandan dünyada zumla uğrayan başka Müslüman coğrafyalarda yok değil. Söz gelimi Çin’in işgali altında, Çin’in zulmüyle inleyen Doğu Türkistan’lı Türk kardeşlerimiz de mevcut. Çin, Doğu Türkistan bölgesine Çinlileri yerleştirmeye başladı. Amacı, Müslüman türkleri azınlık haline getirmek ve asimile etmek. Onlarca yıldır bu zulüm altında inleyen ve seslerini duyuramayan Doğu Türkistanlı din kardeşlerimizin de sesini duyan yok…

Çok şükür bugünlerde Arakanlı din kardeşlerimizin uğradığı baskı ve zulümden haberdar olduk ve çeşitli çözüm arayışlarına girebildik. Umarım aynı şey Çin zulmü altında inleyen Doğu Türkistan’lı din kardeşlerimizi için de yapılır.

Dünyada bu kadar Müslüman zulüm altında inlerken İslam dünyasında Türkiye’den başka kimsenin sesinin çıkmaması bizleri şaşırtmamalı. Bugünkü Türkiye Cumhuriyeti, son İmparatorluk olan Osmanlı Devleti’nin bir devamıdır. Nasıl ki Osmanlı dünyanın neresinde bir müslümanın bşaı ağrığında başvurduğu bir sığınak ise, dünya Müslümanları türkiye’yi de öyle görmektedirler. O nedenle biz Türkiye Cumhuriyeti olarak dünya Müslümanlarının hamisi olmak zorundayız. Çünkü bu bizim bin yıllık geleneğimiz.

Hakkında admin