Home » Haberler » BM’ YE ÇAĞRI: “DOĞU TÜRKİSTAN’DA İDAMLAR DURDURULSUN!”

BM’ YE ÇAĞRI: “DOĞU TÜRKİSTAN’DA İDAMLAR DURDURULSUN!”

Geçtiğimiz hafta Çin hükümeti tarafından idam cezasına çarptırılan 4 Doğu Türkistanlı’nın idam cezasının kaldırılması için bir basın açıklaması yapıldı.

Geçtiğimiz hafta Çin hükümeti tarafından idam cezasına çarptırılan 4 Doğu Türkistanlı için Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği tarafından Fatih Postanesi önünde bir basın açıklaması yapıldı.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği, infazların durdurulması ve dört Doğu Türkistanlıya verilen idam cezasının kaldırılması için Fatih Postanesi’nden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a mektup gönderdi.

Postanenin önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, uluslararası toplumun harekete geçmesi çağrısında bulunuldu.

Fatih Postanesi önünde toplanan bazı STK’lar ve bir grup vatandaş, Doğu Türkistanlı Müslümanların idamını kınarken, BM’ye idam cezasının kaldırılması için mektup gönderdi.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada, 2011 Temmuz ayı içerisinde Doğu Türkistan’ın Hotan şehrinde Urumçi olaylarından hemen sonra Çin’in baskı ve zulümlerinin yanı sıra özellikle Çinli yerleşimcilerin zorla Hotan Şehri’ne yerleştirilmesini protesto eden 20’den fazla Doğu Türkistanlı Çin polisi tarafından öldürülmesine dikkat çekildi.

Yapılan basın açıklamasında, Abdugheni Yusup, Ablikim Hasan, Muhtar Hasan ve Memet Niyaz Tursun isimli 4 Doğu Türkistanlının haklarında hiçbir delil olmamasına rağmen kendilerine işkence ile bazı suçların kabul ettrildiği ve bu nedenle adı geçen kişilerin 21 gün sonra idam edilecekleri kaydedilirken, özellikle dini eğitim gören öğrenci ve öğretmenlerden yaklaşık 3 bin kişinin de tutuklanması kınandı.

Bölgede gerçekleştirilen zulmün durdurulması için kardeşlik ilkesi gereğince Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Oğuzhan açıklamasını;

“Geçtiğimiz hafta verilen bu idam kararının, ilanından itibaren bir ay içinde infaz edileceği bildirilmektedir. Uluslar arası toplum harekete geçmediği takdirde yukarıda ismi yazılan dört Doğu Türkistanlının cezası 21 gün sonra infaz edilecektir” şeklinde açıklamasını tamamladı.

About admin

By admin