Doğu Türkistan’da Türk dizileri neden yasak?

159

kurtlar-vadisi-pusu-izle-3502754_744_300Doğu Türkistan’da Türk dizileri neden yasak?

Doğu Türkistan Derneği Genel Başkanı ve Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Çin Hükümeti’nin Türk televizyon dizilerini yasakladığını söyledi.

Çin hükümetinin yasaklarla insanları yıldırma politikası uyguladığını ifade eden Seyit Tümtürk, Doğu Türkistan bölgesinde baskıların devam ettiğine dikkat çekti. Son olarak bölgede en çok ilgi gören dizilerden olan ‘Kurtlar Vadisi’nin izlenmesinin yasaklandığını belirten Tümtürk, “Sadece Türk dizileri değil, insanların ay yıldızlı tişört giymeleri bile yasaklanmıştır” iddiasında bulundu.

Seyit Tümtürk, son zamanlarda Türkiye’nin Çin ile ikili ilişkilerini geliştirdiğini anımsatarak, ”2013 yılının Çin yılı ilan edilmesinin bile bu dizilere yayın yasağının önünü maalesef açamamıştır. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çin’e gidip Doğu Türkistan bölgesinde uygulanan asimilasyonu görmezden gelip ‘Çin’in bölünmesine karşıyız’ açıklamasını da talihsiz bir açıklama olmuştur. Orada bir asimilasyon ve insanlık dramı varken bu tür açıklamalar, bizi üzmüştür” diye konuştu.

Kaynak: DHA