Çin-Japonya arasındaki adalar sorunu

87

korepasifik46457

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Çin ile aralarında ihtilafa neden olan adaları korumaya kararlı olduklarını vurguladı.

Abe, Japonya Savunma Kuvvetleri’ne hitaben yaptığı bir konuşmada, son dönemde giderek tırmanan adalar sorununa değindi.

“Bölgesel haklarına yönelik provokasyonlarla birlikte Japonya’yı çevreleyen güvenlik ortamının giderek daha da kötü bir hal aldığını” belirten Abe, “Mevcut tehlikeye karşı durmak, topraklarımız, denizlerimiz ve havamız kadar halkın yaşamını ve değerlerini de ne pahasına olursa korumak için önderlik edeceğim” diye konuştu.

Doğu Çin Denizi’nde iki ülke arasında soruna neden olan adalar Çin’de “Diaoyü”, Japonya’da ise “Senkaku” olarak biliniyor. Adalar üzerinde Tayvan da hak iddia ediyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, geçen ay, Japonya Başbakanı Abe’nin, iki ülkenin ticari ilişkilerindeki kötüleşmeden Pekin’i sorumlu tutan ve adalar ihtilafıyla ilgili “hiçbir şeyden vazgeçmeyeceği” yönündeki ifadelerini değerlendirmiş, “Japonya’nın tek taraflı olarak iki ülke ilişkilerini zor bir duruma sürüklediğini” öne sürmüştü. Sözcü, Japonya’nın gerçekle yüzleşerek sorunların düzgün bir şekilde çözülmesi için Çin ile çalışması gerektiğini vurgulamıştı.

Japonya’nın ise, yakın zamanda Pekin’e gönderdiği yetkililer kanalıyla gerginliği gidermek için diplomatik girişimde bulunduğu belirtilmişti.