Orta Asya’da propaganda rekabeti için ABD’ye yeni kaynak

5

ABD’nin 2017 yılı mali bütçesinde Orta Asya’daki ülkelere Rusya’ya karşı propaganda gücünü artırmak için ek ödeme kaleminin ilave edildiği ileri sürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD ve Rusya arasında Orta Asya ülkelerine yöneltilen haber ve bilgilendirme rekabeti giderek artıyor.

ABD’nin Orta Asya’daki propagandalarına hız vererek yeni ‘renkli devrimler’ için zemin hazırladığı iddia edildi. Rus Vzglyad (Bakış) gazetesinde konu ile ilgili yayımlanan analiz yazısında, ABD Dışişleri Bakanı yardımcısı Daniel Rosenblum’un 2017 mali bütçe programında, Rusya’nın etkili olduğu Orta Asya ülkelerindeki medya kuruluşları ile işbirliğini devam ettirmek için ek maddi kaynak talep ettiği bildirildi.

Daniel Rosenblum, “Orta Asya’da medya kuruluşları ve onları takip eden insanların çeşitli kaynaklardan haber almalarına yardımcı olmalıyız. Bu nedenle bizim bütçe talebimizde Orta Asya medya kuruluşları ile işbirliğine devam ettirmek için maddi kaynaklara yer verildi.” dedi.

Rosenblum bölge ülkelerinin Rusya ile güçlü tarihi, siyasi ve ekonomik ve kültürel bağlara sahip olduğunu da kabullendiğini söyleyerek, “İyi finanse edilen bir Rus propaganda makinesi Orta Asya kamuoyu üzerinde önemli bir etki oluşturmuştur” dedi.

ABD’li yetkili, bu ülkelerin onlara fayda sağlayacak diğer ülkelerle de ikili ilişkilere girmeye ihtiyaçları olduğunu söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi’nde Nisan 2015 tarihinde propaganda savaşlarını konu edinen özel bir görüşme yapılmıştı. Kongre üyesi Ed Royce başkanlığında yapılan toplantıda, Rus propagandası ile mücadele için ek para aktarılması istenmiş ve ana rakip olarak Rus RT televizyon kanalı gösterilmişti.

Orta Asya denildiğinde dikkatler, bu bölgenin en büyük ülkesi olan Kazakistan ve kuzey batısındaki Aktöbe şehrinde kısa zaman önce yaşanan terör saldırılara çevrildi. Salırganlardan 18’i öldürülmüş 11’i de yakalanmıştı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev Aktöbe olayları hakkında yaptığı konuşmada “ülkesinde birilerinin renkli devrim girişimi hazırlığında bulunduğuna “ işaret etmişti.