Home » Haberler » Doğu Türkistan’da Çin Polis Devleti Baskısı Artıyor

Doğu Türkistan’da Çin Polis Devleti Baskısı Artıyor

Doğu Türkistan’da Çin Polis Devleti Baskısı Artıyor

1949 yılında Çin işgaline uğrayan Doğu Türkistan, 68 yıllık esaretinin en zor ve sancılı günlerini yaşıyor. 21. Yy gerçek bir polis devleti baskısını yaşayan Uygur halkı birçok yasağın peşi sıra gündelik hayatları içerisinde sürekli gözetleniyor.

Pekin’de bugün Çin Komünist Partisi’nin 19. kongresi başladı. Son 2 senedir devam eden olağan üstü sert uygulamalar ve Bir Kuşak Bir Yol (İpek Yolu) projesi kapsamında alınan güvenlik önlemleri ile Doğu Türkistan adeta bir Polis Devleti denetiminden geçiyor.

Polis Denetimi Hat Safhada

Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Müslümanları gündelik hayatları içerisinde şehrin en ücra köşesine dahi yerleştirilmiş kameralarla izleniyor. Mahalleler arası kontrollü geçiş noktaları, barikatlar, araç ve kişilerin güvenlik taramalarından geçirilmesi ile denetim ve gözetim hat safhaya ulaşmış durumda. Öyle ki bazen polisler tarafından kontrol amaçlı durdurulan sivil kişilerin polis çıktığı durumlar yaşanabiliyor.

21. YY Gerçek Polis Devleti

Hint asıllı gazeteci olan Megha Rajagopalan ziyareti sonrası Doğu Türkistan izlenimleri, araştırma ve yerli halktan aldığı bilgilere dayanarak “İşte 21. Yüzyılın Gerçek Polis Devleti” başlıklı makalesini yayınladı.

Megha Rajagopalan yazısında, Siyasi ve fikri baskı, dini ve içtimai değerlere yönelik uygulanan yasaklar, asimilasyon, 3. sınıf vatandaş muamelesi, yersiz ve hukuksuz tutuklama, işkence veya zehirle öldürmeler, serbest dolaşım ve seyahat haklarının her türlüsüne konulan kısıtlamalar, internet ve sosyal medya yasağı, telefonlara genel takip sistemi yükleme zorunluluğu; kılık kıyafet, Kuran-ı Kerim, seccade, İslami isimler ve manevi değerlere yönelik başlatılan yaptırımlarla Doğu Türkistan’ın nasıl boğuştuğunu, kanıtlarla ortaya koymuş.

 

Kaşgar’daki eğitim politikasına yönelik siyasi bir propaganda posterinde yazanlar şöyle: “Etnik birlikteliğe gözünüz gibi bakın”

Kaşgar’da şehrin en ücra köşelerinde dahi gözetleme kameraları bulunuyor. Görüntüde ise bir Uygur ailesi evine dönmekte.

Trafiği gözetleyen kameralar, araç ve kişileri kimlik bilgileri ile kayıt altına alıyor ve takip sistemini besliyor.

Doğu Türkistan’ın Kaşgar kentinde polislerin, kimlik belirleme amaçlı kullandıkları yüz tarama özelliği olan akıllı telefonları var.

Kaşgar’da gündelik hayatın içerisinde bir Uygur balkondan bir polis karakoluna bakıyor.

Muslim Port , Mehmet Tanrıkulu

About admin

By admin