Anasayfa » Doğu Asya » Çin askeri tatbikatlarını artırıyor: Tayvan’a müdahale iddiası

Çin askeri tatbikatlarını artırıyor: Tayvan’a müdahale iddiası

in askeri tatbikatlarını artırıyor: Tayvan’a müdahale iddiası

Çin’in askeri tatbikatlarını artırdığı ve Tayvan’a müdahale etmek istediği öne sürülüyor.

in ordusu tarafından yayımlanan son fotoğraflar, Çin bombardıman uçaklarının Tayvan yakınlarında tatbikat yaptığını gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan videoda da savaş uçaklarının Tayvan üzerinde uçtuğu görülüyor.

South China Morning Post‘a göre askeri uzmanlar Çin’in “Tayvan’a müdahale için hazırlanmakta olduğunu” öne sürüyor.

Makao merkezli askeri gözlemci Antony Wong Dong, “Adayı çevreleyen son devriyeler çok sıradışı” diyerek, “hava kuvvetleri çok pratik ve iyi planlanmış uçuşlar gerçekleştirerek güncel askeri istihbarat topluyor” diye konuşuyor.

Wang, hava ve deniz devriyelerinin bölgede yeni olmadığını ancak geçmişte sembolik olarak yapılan devriyelerin aksine Çin ordusunun som hamlelerinin “Tayvan’a karşı savaş hazırlığı” olduğunu öne sürüyor.

Çin’in Yun-8 uçaklarıyla istihbarat topladığı kaydedilirken, Tu-154 uçaklarının da bölgede gözlem yaptığı bildiriliyor.

Pekin merkezli askeri uzman Zhou Çenming, “Tayvan, Çin Halk Ordusu’nun Batı Pasifik’e ulaşmasında önemli bir engel, çünkü ‘ilk ada zincirinin’ bir parçası” diye konuşuyor.

Yine Pekin’de bulunan deniz kuvvetleri uzmanı Li Jie ise, Tayvan’a daha fazla odaklanıldığını, bunun sebebinin adadaki siyasi istikrarsızlık olduğunu belirtiyor. Li Jie, “Çin’in Tayvan hakkındaki askeri istihbaratını güncellemesi gerekiyor” diyerek, Tayvan’ı kuşatan uçuşların “Çin Halk Ordusu’nun gelecekteki olası savaş benzeri durumlara hazırlanması için gerekli olduğunu” söylüyor.

Tayvan’ın son tatbikatlara karşı çıktığı bildiriliyor.

 

Hakkında admin