Home » Haberler » TÜRK OCAKLARINDAN DOĞU TÜRKİSTAN ÇAĞRISI

TÜRK OCAKLARINDAN DOĞU TÜRKİSTAN ÇAĞRISI

DOĞU TÜRKİSTAN’DA Kİ ZULME SESSİZ KALMA !   Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy “Çin Doğu Türkistan’daki Türkleri tutuklamaya ve kültürel kimliklerini korumaya çalışan bu insanlar üzerinde yoğun baskı oluşturmaya başlamıştır. Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz var olma mücadelesi verirken Çin Hükümeti bölgeyi baskı altında tutarak dönüştürme ve sindirme politikalarına devam ediyor”dedi.     Türk Ocakları  genel merkezi […]

Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy “Çin Doğu Türkistan’daki Türkleri tutuklamaya ve kültürel kimliklerini korumaya çalışan bu insanlar üzerinde yoğun baskı oluşturmaya başlamıştır. Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz var olma mücadelesi verirken Çin Hükümeti bölgeyi baskı altında tutarak dönüştürme ve sindirme politikalarına devam ediyor”dedi.

 

Türk Ocakları  genel merkezi ve Polatlı şube tarafından başlatılan Türkistan zulmüne sessiz kalma çağrısında Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy yaptığı yazılı açıklama ile “2016 yılından sonra Çin Hükümeti Doğu Türkistan’da köylerde, kasabalarda ve şehirlerde toplama kampları yapmıştır. Bu kamplarda tamamı erkeklerden oluşan özellikle gençler ve Uygur  aydını pozisyonundaki  yaklaşık  1 milyon kişinin bulunduğu söylenilmektedir. Kamplarda milletini ve dinini muhafaza eden Doğu Türkistanlılara Çin Kominist Partisine sadık olduklarını  ve din ve milletini inkar etmeleri söylenilmektedir. Bu kişiler kamplarda ağır işkencelere maruz kalmakta ve ağır işlerde çalıştırılmaktadırlar.

2008 Pekin Olimpiyatlarında güvenliği bahane ederek 23 çeşit dini faaliyeti Doğu Türkistan genelinde yasaklamışlardır. Dini nikah kıyılması ,cenazelerin kaldırılması, kutsal mekanların ziyareti,namaz kılmak ,oruç tutmak  gibi. Kırsal alandaki Doğu Türkistanlıların şehirlerde yaşamasını yasaklamıştır.2017’de okul öncesi eğitimde Çince’yi zorunlu kılıp Uygurcayı yasaklamıştır.

 

Çin Doğu Türkistan’daki Türkleri tutuklamaya ve kültürel kimliklerini korumaya çalışan bu insanlar üzerinde yoğun baskı oluşturmaya başlamıştır. Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz var olma mücadelesi verirken Çin hükümeti bölgeyi baskı altında tutarak dönüştürme ve sindirme politikalarına devam ediyor. Doğu Türkistan halkı Çin’in kimliksizleştirme politikaları ile mücadele ederken yaşanan baskı ve zorbalığı dünyaya duyurma imkânı bulamıyorlar. Kültürel kimlikleri ile bütünleşen ve asimilasyona karşı direnç gösteren kardeşlerimiz toptan yok edilmek ve dönüştürülmek isteniyor. Çinlilere ekonomik ayrıcalıklar tanıyor ve Doğu Türkistan’a göç etmeleri için teşvik ediyor. Çin’in baskılarına karşı halkı bilinçlendiren öncü kişiler katledilmiş ve yıldırma politikaları devam etmiştir.Maalesef Doğu Türkistan konusunda  ne ulusal basın nede ulusal medya duyarlılık göstermemektedir.Bölgede baskılar devam ederken, zor şartlar altında kültürel kimliklerini korumaya ve inandıkları gibi yaşamaya gayret eden Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz kendilerine uzanacak bir el bekliyorlar”ifadelerine yer verdi.

HABER-AYSUN YILMAZ BENLİ

About admin

By admin