Anasayfa » Haberler » “Doğu Türkistan Kültür ve Tanıtım Haftası” etkinliği

“Doğu Türkistan Kültür ve Tanıtım Haftası” etkinliği

5 Nisan Doğu Türkistanlılar için Özel bir gündür. çünkü 5 Nisan 1990.yılı Doğu Türkistan’ın Kaşgar Vilayetine bağlı Barin Köyünde büyük bir olay yaşanmıştır. işgalci Çin yönetimin zulum ve baskıları tepki gösteren yaklaşık 500 civarında Uygur Türkü Çin zulmü ve işgale karşı tepki göstererek yürüyüş yaptı ve hükumet konağa yaklaşırken Çin askerleri tarafından ateş açıldı ve bir çok kişi şehit düştü daha sonra iki taraf resmen çatışmaya girdi. işgalci Çin 25 bin nüfuslu Barin köyüne 30 bin asker sevk ederek bölgeye abluka altına aldı ve büyük bir katliam yaptı. dolaysıyla bu olay Barin Katliamı diye tarih sayfasına yazıldı. bu acı olayı her yıl dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşamakta olan Doğu Türkistanlılar tarafından çeşitli etkinlikler ile anıyor ve şehitlere fatihe okuyorlar.

Doğu Türkistan Teşkilatlar birliği üyeleri “Doğu Türkistan Kültür Tanıtım Haftası” ve “Barın Katliamının Yıl Dönümü” dolasıyla Fatih Saraçhane Parkında etkinlik düzenledi.
Serginin açılışına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Program Doğu Türkistan tarihini ve Çin’in uyguladığını katliamlarla ilgili bilgi verilmesi ile başladı.
Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Genel Başkanı Hidayet Oğuzhan Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada: “ Bugün 5 Nisan 1990’da Doğu Türkistan’ın Kaşgar’a bağlı Barın kentinde büyük bir katliam yaşandı. Çin 30.000 asker tank ve uçaklarla büyük bir orantısız güç kullanarak tüm şehri yok etmek için saldırdı ve şehri yerle bir etti. Barın katliamının bugün 29.yıl dönümü bu sebeple 5 Nisan 1990 tarihinde Barın katliamında şehit düşen, gazi olan tüm Doğu Türkistanlı Soydaşlarımızı saygıyla ve rahmetle anıyoruz.” dedi.
Oğuzhan konuşmasına söyle devam etti, “ Doğu Türkistan’da 70 senelik bir Çin esareti sürmekte ve her geçen gün Çin’in yaptığı zulüm ve asimilasyon çalışmaları artarak devam etmekte. Doğu Türkistan’da 5 milyon insan “Çin Nazi” kamplarında tutulmakta ve işkence görmektedirler. Bizler Doğu Türkistan’da yaşanan bu zulme dikkat çekmek ve Türk İslam aleminde Doğu Türkistan bilinci oluşturmak için bir resim sergisi düzenledik.” İfadelerini kullandı.Her geçen gün Doğu Türkistan’dan sayısız şikayetler geliyor soydaşlarımız bin türlü hakaret ve işkenceye maruz kalıyor diyen Oğuzhan, son olarak Doğu Türkistan’da da Çin yönetiminin Türk örf ve töresini bozmak Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerini asimile etmek için Uygur Türklerinin evlerine Çinlileri yerleştirmekte ve onların hem yaşam haklarına hem de dini yaşantılarına karışarak kendilerine benzetmeye çalışmaktalar bu kabul edilebilir bir durum değildir, insan haklarına aykırı olduğunu” söyledi.
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Celal Erbay ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Şu anda selalar okunuyor. Bu selaların kültürümüzde büyük bir önemi vardır. Bu selalar bu milletin özgürlüğünün tabiri caizse sinyal sesleridir. Ben de selaların yükseldiği şu Cuma vaktinde rabbimizden niyaz ediyorum. İnşallah O’nun yaratmış olduğu imkânlar dâhilinde biz kendimize geliriz ve karşımızdaki zalimlerin zulmüne son veririz. Bu gök bayrak asıl yurdunda dalgalanır ve kardeşlerimiz özgürlüklerine kavuşurlar.”
Doğu Türkistan’da yaşanan zulmü anlatan resim sergisi 5 ve 10 Nisan tarihleri arasında Fatih Saraçhane Parkında ziyaret edilebilecek. Ayrıca resim sergisi ziyaret eden vatandaşlar aynı zamanda parkta kurulan Doğu Türkistan kültürünü anlatan stantları gezip yetkililerden bilgi alabilirler.

Hakkında admin