Home » Ana Sayfa » Bebek katili ‘sayın’ Uygur Türkleri ‘terörist’

Bebek katili ‘sayın’ Uygur Türkleri ‘terörist’

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, Pekin’de yaptığı görüşmeler esnasında, Çin’in baskı altında tuttuğu Uygur Türkleri için “Çin’in terörist unsurlara karşı mücadelesini destekliyoruz” dedi. İYİ Partili Lütfü Türkkan’dan tepki geldi.

Pekin yönetimi, Müslüman Uygur Türklerinin yaşadığı Doğu Türkistan’da yürttüğü faaliyetleri, “teröristlere karşı yürütülen mücadele olarak tanımladı ve Türkiye’nin bunu desteklemesini gereğini belirtti.  Türkiye’den ise destek geldi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ise, Pekin’de Çin Dişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede Ankara’nın Çin’in ulusal bütünlüğünü koruma yönündeki çabalarını ve terör unsurlarına karşı mücadelesini desteklediğini ve Çin ile karşılıklı çıkarlara dayalı işbirliğini derinleştirme arzusunda olduğunu söyledi.

“BEBEK KATİLİ ‘SAYIN’ UYGUR TÜRKLERİ TERÖRİST”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın Uygur Türklerine terörist unsur demesine, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’dan tepki geldi. Türkkan, resmi Twitter hesabından konuya tepki gösterdi. Önal’ın açıklaması ile ilgili bir haberi alıntılayarak paylaşan Türkkan, “Şimdi yeni moda bu: Bebek katiline “Sayın”, Uygur Türkleri’ne terörist diyorlar.” diyerek  Önal’a tepkisini gösterdi.  

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın, Uygur Türkleri için “Çin’in terörist unsurlara karşı mücadelesini destekliyoruz” gibi açıklaması ile, Çin Nazı kampındaki ve diasporadaki milyonlarca Uygur Türklerinin yaralarına tuz basmış oldu, Uygur Türkleri terörist değildir, Gerçek terörist Uygur Türkleri değil Çin devletidir, çıkar menfaat için gerçeklere göz yummak utanç verici bir durumdur. Kardeş mi önemli yoksa çıkar mi ?

Kaynak: yeniçağ

About admin

By admin