Anasayfa » Haberler » Bakan Soylu Doğu Türkistanlılar ile iftarda buluştu ve vatandaşlık vereceğini söyle

Bakan Soylu Doğu Türkistanlılar ile iftarda buluştu ve vatandaşlık vereceğini söyle

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, Yenikapı’da düzenlenen “Türk Soylu Kardeşlerimizle İftar” programına katıldı. Burada konuşan Soylu, “Türk soylu gruplardan bugüne kadar toplamda 89 bin 951 kişiye insani ikamet izni, 57 bin 902 kişiye de uzun dönem ikamet izni düzenlenmiştir. Bu kardeşlerimizin ülkemizde kalış, çalışma izni, sağlık hizmetlerine erişim ve sosyal güvenlik konuları ve Türk vatandaşlığına kabul işlemlerinde yasallarla sağlanmış kolaylıklara erişimleri sağlanmıştır. Kapımız ve gönlümüz size 24 saat açıktır.”
Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde “Türk Soylu Kardeşlerimizle İftar” programı düzenlendi. Programa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile İstanbul’da yaşayan Türk Soylu dernek ve vakıfların kanaat önderleriyle Türkmen vatandaşlar katıldı.
Programda konuşan yapan Soylu, “Bugün Türkiye’de Ahıska Türkleri, Uygur Türkleri, Bulgaristan Türkleri, Batı Trakya Türkleri, Irak Türkmenleri, Afganistan Özbek ve Türkmenleri ile diğer Türk soylu gruplardan bugüne kadar toplamda 89 bin 951 kişiye insani ikamet izni, 57 bin 902 kişiye de uzun dönem ikamet izni düzenlenmiştir. Bu kardeşlerimizin ülkemizde kalış, çalışma izni, sağlık hizmetlerine erişim ve sosyal güvenlik konuları ve Türk vatandaşlığına kabul işlemlerinde yasallarla sağlanmış kolaylıklara erişimleri sağlanmıştır. Kapımız ve gönlümüz size 24 saat açıktır. Eksiklik çekmeyiniz bütün göç idareleri emrinize amadedir. Çocuklarınızı bu ülkede hür bir şekilde okutunuz. Dünyada yapacak çok işimiz, dünyaya verecek güçlü Türkiye mesajımız ve kardeşlik mesajımız var.” dedi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türk milletinin göçü her yönüyle yaşadığını ve hala yaşamaya devam ettiğini belirterek, “Türk soylu gruplardan bugüne kadar toplamda 89 bin 951 kişiye insani ikamet izni ve 57 bin 902 kişiye de uzun dönem ikamet izni düzenlenmiştir.” dedi.

Soylu, İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği tarafından Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde düzenlenen iftarda İstanbul’daki Türk soylu dernek ve vakıfların kanaat önderleriyle bir araya geldi. 

Türkmen vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılanan Soylu, onlarla tek tek selamlaşarak sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Burada konuşan Soylu, vatandaşların Ramazan Bayramı’nı tebrik ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, muhabbetlerini ve sevgilerini getirdiğini söyledi. 

İftarda, Balkanlardan Kafkasya’ya, İran, Hazar, Orta Asya Bölgesi’nden, Suriye, Irak ve Orta Doğu’nun kuzeyine uzanan geniş bir alanda yerleşik olan vatandaşlarla bir arada olduklarına işaret eden Soylu, bunun güçlü bir tarihin, medeniyetin ve bağın işareti olduğunu ifade etti. 

Bu işareti herkesin iyi bellemesi, iyi okuması ama dünyanın da iyi anlaması gerektiğinin altını çizen Soylu, buradaki bağa, güce ve bu coğrafyadaki etkinliğe sahip çıkmak zorunda olunduğunu vurguladı. 

Süleyman Soylu, bu buluşmanın dünyada nasıl bir zulüm ve mücadele olduğunu, masum insanların nasıl göçe zorlandığını, göç yollarında nasıl bir eziyet yaşandığını anlattığını söyledi. 

Türk milletinin göçü her yönüyle yaşadığını ve hala yaşamaya devam ettiğini belirten Soylu, “Bugün Türkiye’de Ahıska Türkleri, Uygur Türkleri, Bulgaristan Türkleri, Batı Trakya Türkleri, Balkan Türkleri, Irak Türkmenleri, Afganistan, Özbek ve Türkmenleriyle, bir taraftan Uygur kardeşlerimizle, Türk soylu gruplardan bugüne kadar toplamda 89 bin 951 kişiye insani ikamet izni ve 57 bin 902 kişiye de uzun dönem ikamet izni düzenlenmiştir.” dedi. 

Soylu, bu kişilere, Türkiye’de kalış ve çalışma izni, sağlık hizmetlerine erişim, sosyal güvenlik konuları ve Türk vatandaşlığına kabul işlemlerinde yasalarla sağlanmış kolaylıklara erişimlerinin sağlandığını anlattı. 

Bu topraklarda Türk soylu olan kişilerin kendileri için ayrıcalıklı olduğunu vurgulayan Soylu, “Bugüne kadar yaptığımız hizmetlerin daha önemlisi ve daha büyüğünü, emrinize amadeyiz, çocuğunuz çocuğumuzdur, onun eğitimi de onun sağlığı da bizim çocuğumuzun eğitimi ve sağlığıdır. Vatandaşlık konusunda da bizim bakışımız aynıdır. Hiçbir endişe içerisinde olmayın. Bu konuda elimizdeki her imkanı lehinize kullanacağımızı ve bu topraklarda kardeş bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı olarak yarına adım atacağınızı bilmenizi istiyorum.” diye konuştu. 

Soylu, sözlerini “Benim ağabeyim bugün İstanbul’da. Bu İstanbul’u sizin daha iyi yaşayabileceğiniz bir yer haline getirmeye çalışan, çalışacak olan, Avrasya Tüneli’nde imzası olan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde imzası olan, bir taraftan Marmaray’dan Osmangazi’den dünyanın en büyük havalimanında imzası olan Türkiye’de her yerde imzası olan Binali Yıldırım ağabeyimin de selamlarını, muhabbetlerini, sevgilerini getiriyorum.” şeklinde tamamladı. 

– “Türkiye sığınaktır, umuttur, barıştır”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise Türkiye’nin tarih boyunca doğudan, batıdan, kuzeyden ve güneyden gelen 72 millete Anadolu kapılarını açtığını, Suriye’deki iç savaştan can havliyle kaçan 8 milyon insanın 3,7 milyonuna topraklarını açtığını, ekmeğini, suyunu ve aşını paylaştığını anımsattı. 

Şu ana kadar İstanbul’da 15 bin 344 soydaşa uzun dönem ikamet izni verdiklerini aktaran Yerlikaya, “Sadece 2 aylık süredeyse 2 bin 450 başvuru geldi. İl Göç Kurulunda aldığımız kararlarla uzun dönem ikamet iznini, 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlayabiliyoruz. Bugüne kadar İstanbulumuzda bin 245 Uygur Türkü ve 6 bin 685 Afgan kardeşimize insani ikamet izni sağlamış bulunuyoruz.” bilgisini verdi. 

İstanbul için ifade ettikleri bu rakamların kendilerine bir gerçeği tekrar hatırlattığına dikkati çeken Yerlikaya, “Türkiye sığınaktır. Türkiye umuttur, Türkiye barıştır, Türkiye vahadır, Türkiye Nuh’un Gemisi’dir.” dedi. 

Soylu’ya tablo ile Türkmenlerin geleneksel kıyafetlerinin yanı sıra çeşitli hediyelerin takdim edildiği programda, Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz da kısa bir selamlama konuşması yaptı. 

İftar programına, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, İl Göç Müdürü Recep Batu, Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürü Hüseyin Altınalan, Türk derneklerinin yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hakkında admin

x

Check Also

Doğu Türkistanlılar, ‘Çin yönetimince zorla çalıştırılan işçi ordusuna’ dönüştürülüyor

Uygur, Kazak ve diğer Türk azınlıkları toplama kamplarına alan Çin yönetiminin bu kişileri çeşitli işlerde zorla çalıştırdığı ortaya çıktı. New York Times’ta yer alan habere göre Müslüman azınlığa mensup kişiler ‘tembel, umarsız, uyuşuk, özensiz, dağınık ve bireysel’ olarak tanımlanıyor ve ...

ABD Kongresi’nin Çin raporu: Doğu Türkistan’da insanlığa karşı suç işlediğine inanıyoruz

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kongre bünyesinde faaliyet gösteren Çin Kongre-İcra Komisyonu (CECC) 2019 yılına ilişkin yayımladığı Yıllık İnsan Hakları Raporu’nda, Çin’e yaptırım uygulanmasını istedi. ABD’li yetkililere ticari müzakereler dahil olmak üzere Pekin’le olan ilişkilerde hak ihlallerini göz önünde bulundurulması çağrısında bulundu. ...

“Doğu Türkistan Zulmünün Tarihsel Süreci” Konulu Konferans Düzenlendi!

Kayseri Tabip Odası ve Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği tarafından Erciyes Üniversitesi Kültür Sitesi’nde düzenlenen ‘Doğu Türkistan’da Yapılan Sağlık ve Yaşam İhlalleri ile Doğu Türkistan Zulmünün Tarihsel Süreci’ konulu konferans yapıldı. Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulfettah Tümtürk’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen ...

Dünya Müslüman Alimler Birliği’nden Uygurlara haklarının verilmesi çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği’nden Uygurlara haklarının verilmesi çağrısı

MÜFTÜ İLHAN DOĞU TÜRKİSTAN ULEMALAR BİRLİĞİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISINA KATILDI

Alanya Müftüsü Dr. İhsan İLHAN, Doğu Türkistan Ulema Derneği’nin Alanya’da düzenlenen 6. Olağan genel kurul toplantısına katıldı. Müftü İLHAN düzenlenen genel kurul toplantısı kapsamında katılımcılara hitap etti. Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Müftü İLHAN Doğu Türkistan’da büyük bir insanlık suçu işlendiğini, ...

Uygur bilim insanı Çin işkencesinde can verdi

Prof. Dr. Halmurat Gafur, Urumçi Tıp Üniversitesi Rektörü, Çin polisinin işkencesi sonucu can verdi. Gafur’un acı haberi Avustralya’da yaşayan yakınları tarafından tüm dünyaya duyuruldu. Çin’in devlet zulmü Doğu Türkistan‘da sistematik bir hal aldı. Doğu Türkistan’ın yetiştirdiği dünya çapında bilim insanı ...

JAPONYA BAŞBAKANI, ÇİN LİDERİ İLE GÖRÜŞMESİNDE DOĞU TÜRKİSTAN’I GÜNDEME GETİRDİ!

JAPONYA BAŞBAKANI, ÇİN LİDERİ İLE GÖRÜŞMESİNDE DOĞU TÜRKİSTAN’I GÜNDEME GETİRDİ! Japonya Başbakanı Abe Şinzo, Çin’in Siçuan kentinde düzenlenen ve Asya’nın en büyük 3 ekonomisi Çin, Japonya ve Güney Kore liderlerini bir araya getiren zirve sonrası açıklamalarda bulundu. Üçlü ve baş ...

Doğu Türkistan’daki zulme dayanamadılar

Karabük Üniversite (KBÜ) Anadolu Kültür Medeniyetleri Araştırma Kulübü tarafından “Doğu Türkistan’da Neler Oluyor?” konferansı düzenlendi. Karabük Üniversite (KBÜ) Anadolu Kültür Medeniyetleri Araştırma Kulübü tarafından “Doğu Türkistan’da Neler Oluyor?” konferansı düzenlendi. Konferansta Çin’de zulme uğrayan Uygur Türklerinin yer aldığı videoyu izleyen ...

MHP’den Doğu Türkistan uyarısı

2020 yılı bütçe görüşmesinin 7. maddesi üzerine partisi MHP adına TBMM genel kurulunda konuşan Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, milli mücadelede ilk kurşunun 101. yıl önce Dörtyol´da atıldığını anımsattı ve “Millî Mücadele Dönemi´nde Fransa´ya karşı, Fransızlara karşı ilk kurşunun atılışının 101. ...