Anasayfa » Haberler » 11. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması gerçekleşti

11. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması gerçekleşti

  • 11. Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması, 2. Doğu Türkistan Milli Birlik şurası istanbulda gerçekleşti.
  • 13 Temmuz 2019 Cumartesi Zeytinburnu zkm de 11.Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması ve Milli Birlik Şurasının Açılış töreni düzenlendi.

Halkımız ile diaspora temsilcilerinin buluşmasını sağlayan bu açılış törene 18 ülkeden halk vekilleri, Akademisyen, kanaat önderleri stk temsilcileri ve Türkiyedeki Doğu Türkistan camiasının her kesiminden kalabalık bir katılım gerçekleşti. Ayrıca Salon önünde bir kaç SKların tanıtım statları, resim sergileri, kitap fuarı ve Doğu Türkistan Kültür ve medeniyet tanıtım sergileri de açıldı.
Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası 4 günlük bir kamp istişaresi ile devam edecektir.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan programın açılışında konuşma yaparak, bu buluşmanın amacını şu sözlerle anlattı: 
“Hem toplum içerisinde birlikteliği, kardeşliği pekiştirmek hem Doğu Türkistan davamızın yürütülmesi esnasında teşkilatlar arasında ahenk, birlik ve beraberlik, dayanışmayı pekiştirmek hem de gündemdeki sıkıntıları bir araya gelip istişare ederek, hem meşruiyeti hem aklıselimi esas alarak bir çalışma yürütmek istedik. Milletimize, davamıza, halkımıza ve yaşadığımız ülkelere de yararlı bireyler ve teşkilatlar olarak böyle bir şey ortaya çıkaralım diye bu kardeşlik buluşmasına başladık.”
Hidayet Oğuzhan, sıkıntıların derinleştiği Doğu Türkistan meselesinin çözümünün milli bir istişareye dönüşmesi için kardeşlik buluşmasına “Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası” isimli bir alt başlık eklediklerini kaydetti.
Konuşmasının ardından Hidayet Oğuzhan’a, “Doğu Türkistan Davası Üstün Hizmet Ödülü” takdim edildi.
Okullarında başarılı olan Doğu Türkistanlı çocukların ödüllendirildiği programa, farklı ülkelerden araştırmacı, aydın, gazeteci, yazar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Doğu Türkistan kanaat önderleri katıldı.

Hakkında admin