Anasayfa » Haberler » Çin’den Kazakistan’a ‘Doğu Türkistan’daki terörle mücadeleye destek’ teşekkürü

Çin’den Kazakistan’a ‘Doğu Türkistan’daki terörle mücadeleye destek’ teşekkürü

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ülkesinin Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygur ve Kazan Türklerine yönelik faaliyetlerini ‘radikalleşmeye karşı’ adımlar olarak tanımladı ve bu bağlamda kendilerine desteğinden ötürü Kazakistan’a teşekkür etti.

Başkent Pekin’de Kazak meslektaşı Beibut Atamkulov ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Wang Yi, ülkesinin Doğu Türkistan’daki Uygur ve Kazak Türklerine karşı yürüttüğü faaliyetleri savundu. Toplama kamplarının aşırılığa karşı bir adım olduğunu öne süren Çinli yetkili, alınan önlemlerin de ‘oldukça etkili’ olduğunu iddia etti.

“Atılan adımlar güvenlik ve istikrarı korudu ve bölgesel barış ile istikrarı desteklemeye de önemli katkı sağladı.” diyen Wang Yi ayrıca, “Bu önlemler şiddeti ve terörü engelleme ve aşırılık yanlısı düşünceleri ortadan kaldırmada uluslararası topluma yararlı bir referans oldu.” diye konuştu.

Çin Dışişleri Bakanı, “Kazakistan hükümetinin Çin’in tutumu konusundaki anlayış ve desteğini takdir ediyoruz ve hiç kimsenin ya da hiçbir gücün Çin ile Kazakistan arasındaki dostluk ve karşılıklı güvene zarar vermesine kesinlikle izin vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Çin ve Kazakistan’ın insan hakları alanındaki işbirliğini güçlendirmeleri gerektiğini belirten Çinli bakan, dış dünyanın Doğu Türkistan meselesini siyasallaştırmaya çalışmasına izin verilmemesi gerektiğini de söyledi.

Kazakistan ise komşusu Çin’in Doğu Türkistan politikalarını eleştirmekten uzak duruyor. Ayrıca Kazakistan yönetimi ülkedeki Uygur Türklerini yakın takibe almış durumda.

Kaynak:

Euronews

Hakkında admin